Přednáška Aleše Weisse z Cyklu judaistických přednášek pro veřejnost
Aleš Weiss, Ph.D. vystudoval Filozofickou fakultu UK, obor religionistika. Několik let strávil v Jeruzalémě jako stipendista na Hebrejské univerzitě a na Institutu židovských studií Pardes, který kombinuje tradiční židovské vzdělání s akademickou otevřeností. Zabývá se zejména židovským náboženským myšlením, včetně jeho současných podob v USA a v Izraeli. Vyučuje judaismus na Lauderových školách v Praze a jako externista spolupracuje s Pražským centrem židovských studií při FFUK.
Téma vlivu křesťanství či islámu na judaismus je již dlouhá desetiletí součástí židovských studií a existuje k němu rozsáhlá literatura. Méně známá je však i skutečnost, že na formování moderního judaismu se různými způsoby podepsal a stále podepisuje i buddhismus. Přednáška popisuje základní osy kontextualizace buddhismu v židovských náboženských textech a jeho místo v moderním judaismu. Zaměříme se na tři na sebe navazující modely fungování buddhismu v židovské náboženské literatuře od konce 18. století až do současnosti. Buddhismus zde vystupuje jako nástroj polemiky a sebedefinice, jako forma spirituality plně kompatibilní s judaismem a jako náboženský konkurent judaismu představující ohrožení jeho sociální i ideové integrity.
Akce je realizována za podpory MŠMT v rámci projektu CRP 2024 Podpora strategicky významných programů na Filozofických fakultách UK, MU, UP.