Praktické rady

Doktorské studium na UP v kostce

Informace pro uchazeče a nastupující studující doktorských studijních programů

Vítejte na UP!

Seznamujete se s textem, který vás provede základními informacemi o doktorském studiu na Univerzitě Palackého v Olomouci. Doktorské studium je nejvyšší formou vysokoškolského studia, které se zaměřuje na rozvoj vědeckých a výzkumných znalostí, dovedností a postojů studujících v určitém studijním programu v rámci vědního oboru. Univerzita Palackého má desítky doktorských studijních programů, které se v mnohém liší a mají svá specifika, o nichž se dovíte na webech jednotlivých fakult, v jejich vnitřních normách nebo v dokumentech k jednotlivým studijním programům.

Zde se vymezuje rámec doktorského studia, které se liší od nižších stupňů studia, které máte za sebou. Dovíte se o tom, co najdete v univerzitním informačním systému a v elektronické správě studia, o poskytovaných službách pro studující, o nabídkách univerzitních součástí, které můžete využívat a o akcích, jež jsou vám na univerzitě nabízeny.

Věříme, že vaše doktorské studium bude obohacující součástí vašeho profesního i osobního života, že se vám je podaří úspěšně dokončit a stane se tak vstupní bránou pro vaši další kariéru.

Doktorské studium v kostce

  1. Studujete podle individuálního studijního plánu. Individuální studijní plán vytvoříte na začátku studia po konzultaci se svým školitelem/školitelkou. V každém dalším roce jej pak můžete upravovat a zpřesňovat.
  2. Na studium dohlíží a hodnotí jej oborová rada. Pracovní režim studenta/studentky (např. dny přítomnosti na pracovišti, pedagogické povinnosti) se stanovují na základě dohody se školitelem/školitelkou.
  3. Doktorské studium se ukončuje státní doktorskou zkouškou a obhajobou disertační práce. Po úspěšném ukončení doktorského studia získáte akademický titul „doktor/doktorka“, zkratka Ph.D. se uvádí za jménem.

Start!

Svým způsobem začíná doktorát již přípravou na přijímací řízení, na kterém představujete svůj výzkumný projekt. Ve chvíli nástupu do doktorského studia už máte směřování svého výzkumu stanovené. Po zápisu do studia se sejdete se svým školitelem nebo školitelkou a vytvoříte individuální studijní plán (ISP). Školitelé a školitelky vaše studium vedou a radí vám ve vědeckých i pedagogických aktivitách, proto s nimi vše diskutujte a nebojte se ptát.

Na každé fakultě je pro doktorské studium studijní referent či referentka, na tyto osoby se obracejte v případě dotazů o studiu či pro upřesnění technických nebo z norem (např. zákon o vysokých školách, Studijní a zkušební řád UP) vycházejících náležitostí. Konkrétní informace ke svému studiu se dovíte při zápisu do studia, z dokumentů k danému studijnímu programu a od svých školitelů/školitelek.

Individuální studijní plán zblízka

ISP stanovuje časovou posloupnost a obsah vašich studijních aktivit, jejich formu a způsob ověřování studijních výsledků. Je zaměřen na vědeckou práci, řešení výzkumného problému či konkrétní cíl tvůrčí či umělecké činnosti. Zahrnuje také případné studium a praxe na jiných pracovištích, a to včetně zahraničních. Zpravidla si do ISP studující zapisuje předměty, které v daném akademickém roce splní, zahraniční cesty, které podnikne, články, které napíše, a konference, kterých se plánuje zúčastnit. Postupně pak ISP doplňuje například o granty a ocenění, které získal. ISP v průběhu studia upravujete, jeho změny schvaluje nejprve školitel*ka a poté předsedající oborové rady.

Ohledání terénu

Vypracujte si podrobný přehled literatury a zdrojů, ať víte, jaké další poznatky byly ve vašem vědním oboru a tématu učiněny a máte přehled o aktuálním stavu poznání. Ze začátku je důležité soustředit se na plán výzkumu a propracovat metodologii tak, aby byl výzkum dobře připraven. V průběhu studia vás čeká i absolvování různých předmětů, mnohé z nich jsou zaměřené právě na přípravu nebo realizaci výzkumu pro disertační práci.

Nikdy není na škodu zajít si pro radu ke zkušenějšímu kolegovi nebo kolegyni. Kromě konzultací se svým školitelem nebo školitelkou můžete využít konzultace s kolegyněmi a kolegy z jiných fakult či univerzit, a to i ze zahraničí.

Čas zkoumání

Je čas na samotný výzkum, který se zásadně liší v závislosti na studijním programu. Může se jednat například o laboratorní výzkum, sběr dat či archivní výzkum.

S výzkumem úzce souvisí publikační činnost, která je jedním ze základných aspektů doktorského studia. Publikovat můžete výsledky svého disertačního výzkumu, ale i výstupy z jiných projektů, do kterých se během studia zapojíte, nebo také výsledky vaší diplomové práce. Další možností, jak dát světu vědět o svém výzkumu, je kromě psaní do vědeckých časopisů a knih také účast na tuzemských i zahraničních konferencích. Ta je také výbornou příležitostí, jak navázat spolupráci s jinými badateli a badatelkami ve vašem oboru a dostat zpětnou vazbu k prezentovaným výsledků vaší práce.

Co patří k doktorskému studiu

Publikační činnost

Typ publikací a jejich kreditové ohodnocení se napříč obory liší, přehled kreditového ohodnocení je vždy uveden v oficiálních dokumentech doktorského studia dané fakulty či pro konkrétní studijní program. Existuje několik základních kategorií, těmi jsou články v odborných časopisech, kapitoly v odborných knihách, monografie a další. Svá zjištění nemusíte publikovat jen v psané formě, ale můžete zvolit také formu mluvenou na již zmíněných konferencích.

Zahraniční stáž

Jako doktorandky a doktorandi si můžete vybírat ze široké nabídky studijních, pracovních či výzkumných pobytů, které lze absolvovat na institucích v zahraničí. Potřebné informace naleznete na webových stránkách Úseku pro mezinárodní spolupráci nebo fakultních webových stránkách. Ve všech studijních programech je studijní či vědecko-výzkumná stáž jednou z podmínek studia. Je ohodnocena kredity a je možné na ni získat finanční podporu od dané fakulty či od Nadačního fondu UP.

Pedagogická činnost

Během doktorského studia se budete ve stanoveném rozsahu věnovat i pedagogické činnosti, tj. přípravě a realizaci přednášek či vedení seminářů, v závislosti na studijním programu také vedení nebo oponování závěrečných prací. Práce se studujícími je dobrým základem pro budoucí akademickou dráhu.

Psaní disertační práce a její obhajoba

Při psaní disertační práce se řiďte požadavky danými Studijním a zkušebním řádem UP. Další požadavky jsou dané akreditací studijního programu, který studujete, případně dalšími vnitřními předpisy UP. Na disertační práci jsou zaměřeny také některé předměty, se kterými se v průběhu studia setkáte. Po odevzdání disertační práce vás čeká její obhajoba a státní doktorská zkouška. Státní doktorskou zkoušku a její průběh upravuje také Studijní a zkušební řád UP a dále vnitřní normy jednotlivých fakult. Doporučujeme si jednotlivé dokumenty prostudovat.

Zdárný konec

Po úspěšném obhájení disertační práce a složení státní doktorské zkoušky vás čeká už jen příjemné zakončení studia formou slavnostního aktu – promoce. Veškeré informace k promoci obdržíte od vašich studijních referentek či referentů.

Doctoral SPace

Univerzitní značka Doctoral SPace sdružuje aktivity určené studujícím v doktorských studijních programech. Jde o symbolický prostor, který zajišťuje celou škálu činností od poradenství přes komunitní setkávání až po poskytování exkluzivního know-how prostřednictvím nadstavbových vzdělávacích aktivit a konferencí.

Na webových stránkách doctoralspace.upol.cz najdete užitečné informace k doktorskému studiu, vědě a výzkumu, vzdělávacím nabídkám i studentskému životu na UP.

Praktické rady

Standardní doba studia a maximální doba studia

Standardní doba doktorského studijního programu je dána akreditací daného programu, jsou to čtyři roky. Maximální doba doktorského studia je standardní doba studia, tedy čtyři roky podle konkrétní akreditace, prodloužená o tři roky. Do standardní ani maximální doby studia se nezapočítává doba, po kterou bylo studium přerušeno.

Přerušení a prodloužení studia

Na písemnou žádost studující*ho může děkan*ka se souhlasem školitele nebo školitelky přerušit studium, a to z vážných zdravotních nebo jiných důležitých důvodů. Celková doba přerušení však nesmí překročit dobu tří let (výjimkou je přerušení z důvodu uznaného rodičovství). Studující adresuje svou žádost opatřenou vyjádřením školitele/školitelky děkanovi/děkance prostřednictvím referentky nebo referenta doktorského studia.

Na žádost studující*ho může děkan*ka se souhlasem školitele/školitelky a předsedy či předsedkyně oborové rady studium po uplynutí standardní doby studia prodloužit. Studium lze v rámci jedné žádosti prodloužit na semestr či celý akademický rok. Student*ka opět adresuje svou žádost opatřenou vyjádřením školitele/školitelky děkanovi nebo děkance prostřednictvím referentky nebo referenta doktorského studia. Pokud doktorand*ka nesplní ve standardní době studia všechny náležitosti k úspěšnému ukončení studia nebo nepodá žádost o prodloužení studia, může být studium ukončeno.

Uznaná doba rodičovství

Zákon o vysokých školách přiznává studujícím rodičům, konkrétně studentkám na mateřské a rodičovské dovolené a studentům na rodičovské dovolené, další práva. Studující rodiče mají po dobu uznaného rodičovství právo na přerušení studia, a to i po celou uznanou dobu rodičovství, přičemž se doba přerušení studia vázaného na uznanou dobu rodičovství nezapočítává do celkové doby přerušení studia.

Dále mají právo na prodloužení lhůt pro plnění studijních povinností o dobu, po kterou by jinak trvalo čerpání jejich mateřské dovolené, ovšem pouze pokud studium v této době nepřeruší.

Aby tato práva mohla být studujícím přiznána, musí o ně studenti požádat a podložit tuto žádost příslušnými doklady.

Dobu rodičovství je možné uznat nejdříve dnem doručení žádosti, nikoliv zpětně. Uznaná doba rodičovství začíná nejdříve osm týdnů před plánovaným termínem porodu a končí nejpozději dosažením 3 let věku dítěte.

Jsem dlouhodobě nemocný/á

Pokud je student nebo studentka dlouhodobě nemocný/á, záleží na charakteru nemoci. Pokud nemoc neumožňuje v plné míře si plnit povinnosti studenta nebo studenty v prezenčním doktorském programu, je například možné přejít do studia kombinovaného. Pokud by ani toto „rozvolnění“ neumožňovalo naplňovat obsah studijního programu, může studující studium přerušit (viz výše) do doby, než bude opět možné povinnosti si plnit. Pokud studující ví, že ani přerušení studia nevyřeší situaci, nezbývá nic jiného než studium předčasně ukončit.

Doktorské stipendium

Po standardní dobu studia v prezenční formě doktorského studijního programu s výukou v českém jazyce má student/ka nárok na doktorské stipendium. Pozor však na skutečnost, že se pro nárok na stipendium od standardní doby studia odečítá doba neúspěšně absolvovaných předchozích doktorských studií (údaje jsou shromažďovány prostřednictvím Sdružených informací matrik studentů).

Univerzitní normy a doporučení

Doktorské studium se řídí základními univerzitními předpisy a normami, kterými jsou v prvé řadě Studijní a zkušební řád UP, Stipendijní řád, Etický kodex, ale také vnitřními normami, které stanovují např. náležitosti pro práci s vědeckými daty nebo procesu zadání tématu disertační práce či Zásadami dobré výzkumné praxe a tvůrčí činnosti na Univerzitě Palackého v Olomouci. Pro bezproblémový průchod studiem je důležité se s nimi seznámit.

Formuláře a žádosti

V rámci postupující digitalizace univerzitní správy je možné mnoho formulářů, předpisů a návodů najít v online podobě (například online potvrzení o studiu).

Zdravotní pojištění u studujících doktorského studia

Stát běžně hradí zdravotní pojištění za studující pouze do 26 let věku, studující doktorského studia jsou však výjimkou. Dle Zákona o státní sociální podpořeZákona o veřejném zdravotním pojištění jsou do státního pojištění zařazeny osoby starší 26 let studující prvně v doktorském studijním programu uskutečňovaném vysokou školou v České republice ve standardní době studia v prezenční formě, pokud nejsou zaměstnanci, zaměstnankyněmi nebo osobami samostatně výdělečně činnými (za dobu uvedeného studia se považuje také kalendářní měsíc, v němž osoba ukončila uvedené studium) a zdravotní pojištění za ně i nadále hradí stát.

Student*ka má povinnost oznámit skutečnost o svém doktorském studiu své zdravotní pojišťovně do 8 dnů ode dne, kdy se dověděl*a o přijetí ke studiu. Studující musí své zdravotní pojišťovně každý rok doložit potvrzení o studiu a aktualizovaný evidenční list pojištěnce. Více informací naleznete na stránkách jednotlivých zdravotních pojišťoven.

Systémy a jiné…

Portál UP

Portál UP je vstupní branou ke všem důležitým aplikacím univerzity. V Portálu UP studující najdou většinu z toho, co budou během studia potřebovat, ať je to přístup do studijní agendy (IS/STAG), vyhledávání osob, objednávání jídla v menze, nebo odkazy na webová rozhraní pro čtení univerzitní e-mailové pošty. Najdete tam také např. odkaz ke stažení aktuální verze kancelářského balíku Microsoft Office (pro studenty UP zdarma) a přístup k aplikacím (Moodle, Erasmus+, přístup do ubytovacího systému).

portal.upol.cz

IS STAG

Informační Systém STudijní AGendy UP je označení pro elektronickou správu a evidenci vašeho doktorského studia.

Funkce IS STAG z pohledu doktoranda/doktorandky:

  • zápis předmětů, jež vám pomůže při tvorbě individuálního studijního plánu,
  • zápisy na zkoušky,
  • zadání bankovního spojení a sledování plateb stipendií,
  • prohlížení a vyhledávaní dalších údajů (vlastní rozvrh, informace o předmětech, studijních programech, vyučujících, katedrách),
  • vyplnění údajů o disertační práci,
  • odevzdávaní seminárních prací,
  • hodnocení kvality výuky – evaluace,
  • ECTS výjezdy.

stag.upol.cz

Evidence publikační činnosti – OBD

Osobní bibliografická databáze (OBD) je určena ke vkládání a evidenci veškeré publikační činnosti zaměstnanců/zaměstnankyň a studujících Univerzity Palackého v Olomouci. Na Wiki UP naleznete manuál OBD, ve kterém jsou popsány bližší informace k zadávání jednotlivých činností. V případě nejasností kontaktujte vědeckého tajemníka nebo tajemnici katedry, případně fakultního správce OBD. Přes portál OBD se rovněž podávají v souladu s termíny vyhlášení projekty interní grantové soutěže (IGA) pro studující doktorských studijních programů.

obd.upol.cz

Portál elektronických informačních zdrojů

Elektronické informační zdroje (EIZ) umožňují přístup k informacím pro vědu, výzkum a výuku. Portál ezdroje.upol.cz zpřístupňuje především licencované zdroje, tj. takové, u kterých UP uzavřela licenční smlouvu s dodavatelem. Současní studující, zaměstnankyně a zaměstnanci univerzity je mohou díky předplatnému využívat zdarma. Na portále e-zdrojů jsou uvedeny také důležité základní informace týkající se publikování a bibliometrie (nástroje Web of Science a Scopus) či citování.

ezdroje.upol.cz

Identifikační karta

Po zápisu do studia si studující mohou zažádat o vystavení studentského průkazu – na UP je identifikační kartou ISIC. Karta je určena pouze pro studující v prezenčním studiu. Slouží zároveň jako mezinárodní průkaz, díky kterému lze uplatňovat množství výhod a slev mimo UP v ČR i v zahraniční. Všechny informace k vystavení identifikační karty, prodloužení platnosti a způsobům využití jsou uvedeny na webových stránkách Centra výpočetní techniky UP.

V případě, že je doktorand*ka zároveň zaměstnanec/zaměstnankyně UP, může pro čerpání zaměstnaneckých benefitů požádat o tisk bezčipové zaměstnanecké karty. Tato karta se nevydává automaticky, v případě zájmu je třeba oslovit Centrum výpočetní techniky UP, které sídlí ve Zbrojnici na Biskupském náměstí 1. S vytištěnou bezčipovou kartou zaměstnance/zaměstnankyně pak lze využívat zaměstnanecké benefity v rámci univerzity i u externích smluvních partnerů. Studující, který je zároveň zaměstnancem či zaměstnankyní UP, tedy vlastní dvě karty – karta ISIC stále platí v menzách, knihovnách nebo pro vstupy do budov, zatímco pro čerpání benefitů a slev u partnerů slouží bezčipová karta zaměstnance/zaměstnankyně.

Co stojí za pozornost

V následující části naleznete nabídku součástí UP, které můžete jako studující na UP využívat.

Knihovna UP

Poskytuje prezenční výpůjční služby pro práci přímo v knihovně a také absenční výpůjční služby pro studium mimo knihovnu. Vyučující a doktorandi/doktorandky si mohou vypůjčit i dokumenty určené pouze k prezenčnímu studiu, a to po dobu jednoho týdne. Knihovna UP dále nabízí podporu a poradenství v oblasti otevřené vědy. Jedná se zejména o publikování v režimu open access (výběr časopisu/repozitáře, ověřování časopisů, otevřené licence apod.) a správu výzkumných dat (plány managementu dat, soulad s principy FAIR atd.).

Můžete také využít poradenské a referenční bibliograficko-informační služby (BIS) týkající se problematiky dostupných informačních zdrojů a přístupů do databází, bibliografických citací, podpory publikování apod. Knihovna nabízí zpracování rešerší vyučujícím, vědeckým pracovníkům a postgraduálním studentům UP – knihovna.upol.cz/sluzby.

Jako čtenářský průkaz slouží vaše studentská identifikační karta. Využít můžete kromě centrální budovy knihovny Zbrojnice také další pobočky na jednotlivých fakultách nebo např. knihovnu Britského centra.

www.knihovna.upol.cz

Kariérní centrum UP

Poskytuje individuální poradenství a podporu v oblasti kariéry studujícím UP. Pořádá vzdělávací a rozvojové akce, které vás připraví na přechod do praxe a vybaví vás kompetencemi, které se vám po skončení studia budou hodit. Organizuje semináře, workshopy, přednášky a další aktivity v průběhu celého roku.

kariernicentrum.upol.cz

Aliance Aurora

Aurora, jedna ze 41 evropských univerzitních aliancí, je založená na pevných vztazích mezi členskými institucemi. Studujícím se díky členství Univerzity Palackého v této alianci nabízí například praktické stáže ve vybraných hostitelských organizacích, krátkodobé studijní pobyty či zimní a letní školy na partnerských univerzitách. Dále pravidelně přicházejí nabídky online workshopů, seminářů a školení. Můžete využít oponenturu disertační práce zahraničními školiteli či školitelkami z univerzit v alianci a také jedinečnou možnost mentoringu a konzultací se zahraničními odborníky a odbornicemi prostřednictvím databáze Doctoral Pool.

aurora.upol.cz

Projektový servis

Projektový servis je informačně poradenské centrum poskytující konzultace a asistenční služby zájemcům o podávání grantů a vyhledávání dotačních možností. Poskytuje projektovou podporu napříč mezinárodními, národními i interními grantovými schématy. Informuje, pořádá semináře, nabízí pomoc při přípravě projektů a jejich následné realizaci.

www.upol.cz/ps

Vědeckotechnický park

Centrum pro inovace a transfer technologií Univerzity Palackého poskytuje služby studujícím, akademikům, akademičkám a zaměstnancům/zaměstnankyním a organizuje akce, které přispívají k přenosu znalostí a technologií z akademické půdy do podnikatelské sféry. Zaměřuje se na podporu vzniku start-upů a spin-off firem s důrazem na využití potenciálu UP. Zpřístupňuje nové technologie a propojuje firmy se světem UP.

www.vtpup.cz

Akademik sport centrum

Možnosti sportování nabízí univerzitního zařízení Akademik sport centrum (ASC UP). Sportovní průkaz platný na celý semestr opravňuje navštěvovat kteroukoli z cca 40 sportovních aktivit vypisovaných dle zájmu studentů i několikrát v týdnu. Akademik ve svém balíčku nabízí aerobní skupinové lekce, sportovní hry, bojová umění, posilování, jógu, tance a outodoorové aktivity. V nabídce speciálních sportovních programů najdeš například horolezectví, squash nebo jezdectví.

ascup.upol.cz

Poradenství

Potřebujete pomoct s osobními, studijními nebo jinými problémy a cítíte potřebu je řešit? Na Univerzitě Palackého se můžete obrátit na poradenské služby, kde vám odborníci z různých pracovišť a fakult nabídnou odbornou a diskrétní pomoc. Studenti UP si podle charakteru svých obtíží mohou vybrat z několika odborných a specializovaných pracovišť, která jsou zaměřená na pomoc při krátkodobých i dlouhodobějších nesnázích. Můžete také využívat jednu či více poradenských služeb. Tyto jsou až na výjimky poskytovány zcela zdarma. Více informací vám poskytnou odborníci v jednotlivých sekcích.

Na UP rovněž funguje Centrum podpory studentů se specifickými potřebami, které poskytuje komplexní odborný poradenský a technický servis studentům UP se specifickými potřebami.

www.upol.cz/poradenstvi

Jazyková škola UPLIFT, Filozofická fakulta

Univerzitní jazyková škola UPLIFT, která je jedním z pracovišť Filozofické fakulty, nabízí jazykové kurzy a tlumočnické a překladatelské služby, jak v běžně nabízených jazycích jako jsou angličtina, němčina, francouzština, italština, španělština a ruština, tak i v jazycích exotičtějších, jako je například portugalština, švédština, ukrajinština, nizozemština, chorvatština, japonština, čínština, řečtina, ale i vietnamština, indonéština, hebrejština a další.

www.uplift.upol.cz

Vizuální styl UP

Jednotný vizuální styl je souborem vizuálních prvků, které usnadňují vnější i vnitřní komunikaci organizace. Grafický Manuál jednotného vizuálního stylu kodifikuje všechny důležité prvky vizuálního stylu Univerzity Palackého, čímž současně stanovuje závazná pravidla, způsoby, příklady a doporučení, jak postupovat při jejich aplikaci. Ke stažení na stránkách vizual.upol.cz jsou hlavičkové papíry, šablony powerpointových prezentací, logotypy a také komplexní grafický manuál. Doporučujeme při komunikaci studujících, zaměstnanců a zaměstnankyň vně univerzity tento styl dodržovat.

Harmonogram akademického roku

Harmonogram akademického roku stanovuje celouniverzitně platné termíny pro plnění studijních povinností, zahájení a ukončení výuky v zimním a letním semestru, prázdniny a rektorská volna. Na jednotlivých fakultách může být harmonogram upřesněn či doplněn o další data. Součástí harmonogramu AR je i harmonogram zápisu předmětů.

Závěrem

Milí studující, přejeme vám, aby nadcházející léta vašeho doktorského studia na Univerzitě Palackého v Olomouci byla přínosem pro vaši budoucí vědeckou kariéru, abyste zde získali potřebné poznatky a zkušenosti a nalezli špičkové odborné vedení. Věříme, že svou vědecko-výzkumnou činností budete mít možnost reprezentovat Univerzitu Palackého ve světě a posunete vědecké poznání ve svém oboru o kousek dál.

Privacy settings

We use cookies and any other network identifiers on our website that may contain personal data (e.g. about how you browse our website). We and some of the service providers we use have access to or store this data on your device. This data helps us to operate and improve our services. For some purposes, your consent is required to process data collected in this way. You can change or revoke your consent at any time (see the link at the bottom the page).

(Essential cookies enable basic functions and are necessary for the website to function properly.)
(Statistics cookies collect information anonymously. This information helps us to understand how our visitors use our website.)
(They are designed for promotional purposes, measuring the success of promotional campaigns, etc.)