Milé studentky, milí studenti,

uprostřed tzv. Akademického týdne, během něhož si Univerzita Palackého připomíná 75 let od svého znovuobnovení dne 21. února 1946, vám přinášíme další pravidelný newsletter.

Tematicky se pochopitelně týká především aktivit kolem unvierzitního polojubilea, ale najdete v něm také tradiční aktuální covidový přehled nebo informace o další výzvě Proof-of-concept, akci Knihovny UP na podporu elektronických zdrojů či kurzech Centra podpory studentů se specifickými potřebami.

Neochudíme vás ani o pozvánky na zajímavé akce a máme pro vás také připraveny dva dárky.

Letní semestr, podmínky vstupu do ČR, respirátory
V pondělí začal na UP letní semestr, a to převážně v online režimu. Veškeré informace shrnuje pravidelně aktualizovaný přehled na koronawebu. Aktualizací prošly také podmínky přijezdu do ČR ze zahraničí, a to jak pro české občany, tak pro studenty a zaměstnance ze zahraničí. Připomínáme také doporučení krizového štábu UP nosit respirátor v prostorách UP. 
V případě jakýchkoliv vašich dotazů je vám i nadále k dispozici e-mail faq@upol.cz. Nejčastější dotazy a odpovědi na ně naleznete na upol.cz/covid-19/faq.
Summer semester, conditions of entry to CZ, respirators
On Monday, the summer semester started at UP, mostly in the online mode. All information is summarized in a regularly updated overview on the coronaweb. Also, the conditions of entry to the Czechia from abroad, both for Czech citizens and for students and employees from abroad, have been updated. Last but not least the UP crisis staff recommends to wear a respirator in the UP premises.
We have set up a special e-mail address for your questions at: faq@upol.cz. The list of frequently asked questions and answers can be found on upol.cz/en/covid-19/faq.

Univerzita Palackého slaví 75 let své novodobé existence
V neděli 21. února si Univerzita Palackého připomene polokulatých 75 let od svého znovuobnovení po druhé světové válce. Na počest této události se v 15 hodin rozezní zvony kostelů sv. Mořice, sv. Michala a sv. Václava, stejně jako tomu bylo 21.února 1946. Mimo to se v rámci tzv. Akademického týdne i přes aktuální epidemickou situaci koná několik dalších akcí a aktivit – např. desátý ročník výzvy Daruj krev s rektorem, přednáška absolventky Kateřiny Pešatové nebo vyhlášení výsledků Cen rektora. Veškeré podrobnosti naleznete na stránce akademickytyden.upol.cz. Některé aktivity podrobněji rozvádíme i níže v newsletteru.

Rektor ocenil nejlepší akademické práce, publikace a sportovní výkony
Celkem 82 ocenění udělil rektor Jaroslav Miller za akademické práce, sportovní výkony a odborné publikace. Vyhlášení výsledků studentských cen rektora a čestných uznání pro autory monografií za uplynulý rok je jedním z tradičních bodů programu Akademického týdne UP. Vzhledem k opatřením v souvislosti s pandemií covidu-19 jsou letos výsledky prezentovány online. Rektor všem oceněným pogratuloval ve videu.

Online kvízy na dlouhé zimní večery: o UP, hlavních městech i Disneym
Rádi byste si dlouhé únorové večery zpestřili trochou intelektuální zábavy? Pak vás jistě potěší, že oddělení komnunikace si pro vás připravilo ve spolupráci s Hospodským kvízem hned tři bezplatné kvízy, které si můžete doma zahrát. Stačí vám k tomu jen stabilní připojení k internetu. Jedno téma je nasnadě s ohledem na probíhající Akademický týden: UP a Olomouc. Dále na vás čeká oblast zeměpisná a kulturně-filmová. Kvízy si můžete otevřít na odkazech níže:

Mějte UP stále při sobě – díky tapetám pro mobily i počítače
Už vám UP chybí a stýská se vám po ní? Pak pro vás máme alespoň „kousek unvierzity“, který můžete nosit stále při sobě v kapse či batohu. Oživte si obrazovky svých mobilů, monitorů či tabletů tapetami s univerzitní tematikou? Originální tapety od grafičky Michaely Cyprové, fotografa Vojtěcha Dudy a výtvarnice Věry Kopkové si můžete stáhnout na webových stránkách.

Životní cesty našich absolventů jsou pestré. Seznamte se a nechejte se inspirovat těmi nejzajímavějšími z nich. Na stránkách absolventi.upol.cz najdete kromě rozhovorů nově také cyklus medailonků našich výrazných absolventů ze všech fakult UP. Prohlédnout si můžete také přehled absolventů, které jsme v rámci cyklu přednášek UPsolvent pozvali zpět na půdu UP, aby nám o svých kariérních cestách povídali. Sledovat doporučujeme i absolventský Facebook.
UPsolventka Kateřina Pešatová
Seznámit se s životní dráhou jedné z našich úspěšných absolventek se můžete i v pátek 19. 2. od 16:00 v rámci tradiční přednášky z cyklu UPsolvent. Povídání Kateřiny Pešatové o roli kultury v našich životech si můžete naladit na avp.upol.cz/stream.

Knihovna UP počtvrté představí svou bezednou zásobárnu e-zdrojů
Kdo by v dnešní pandemické době nemiloval elektronické informační zdroje Knihovny UP, které mnohým z nás v době zavřených knihoven nejdenou vytrhly trn z paty? Víte ale, co vše vám elektronické zdroje knihovny nabízí?

Knihovníci ze Zbrojnice chystají ve dnech 22. 2. – 26. 2. 2021 již čtvrtý ročník Týdne s EIZ – celotýdenní vzdělávací akce na podporu a propagaci elektronických informačních zdrojů, které UP pro své studenty i zaměstnance předplácí. Letos vše proběhne online a s podtitulem Láska bez omezení. Chystají se praktické webináře, soutěž i velké množství zkušebních přístupů. Podrobný popis průběhu Týdne s EIZ najdete v aktualitě na webových stránkách Knihovny UP. Informace k programu sledujte také v události na Facebooku.

Uplatněte své vědecké výsledky v praxi. Díky výzvě Proof-of-Concept
Dostaňte své objevy do komerční praxe. Získejte zkušenosti s technologickým transferem, finanční prostředky na realizaci projektu či individuální plán komercializace. Využívejte konzultace s odborníky. Dělejte to, co vás baví. Vědeckotechnický park UP právě vyhlašuje další, v pořadí již sedmé kolo výzvy Proof-of-Concept z programu TAČR GAMA2. Veškeré podrobnosti k přihláškám a dalším náležitostem najdete na webových stránkách VTP.

Zájemci se mohou zúčastnit také speciálního informačního semináře, který proběhne 2. 3. od 13:00 do 14:00.

Nahlédněte pod pokličku inkluzivního vzdělávání na UP v rámci kurzů CPS
Zajímá Vás, jak vytvořit na univerzitě inkluzivní podmínky pro vzdělávání? Chcete se dozvědět, jaké to je, mít specifické potřeby a studovat na Univerzitě Palackého?

Centrum podpory studentů se specifickými potřebami připravilo krátké kurzy (1 hodina) zaměřené na specifika jednotlivých druhů zdravotního postižení. Nově otevírá také dlouhodobý kurz (40 hodin), který se specializuje na zásady komunikace se studenty se specifickými potřebami. Všechny kurzy jsou pro Vás připraveny zcela zdarma. Více informací a možnosti pro přihlášení naleznete na webu CPS.

Pozvánky: seminář o etice i fotovýstava o životě v Chomoutově
Ani následující dny nebudou ochuzeny o zajímavé přednášky a akce. Zveme vás proto na seminář o etice a fotovýstavu Galerie sociální fotografie FF UP.
  • Etika – riskantní obor | Právnická fakulta ve spolupráci s Nadačním fondem Petra Zoubka pořádá odborný seminář Etika – riskantní obor. Seminář se uskuteční v úterý 23. února od 15:00 do 18:00. S příspěvkem na něm vystoupí Martin Šamaj z FZV UP a Marek Vácha z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Sledovat jej můžete živě prostřednictvím platformy Zoom (Meeting ID: 931 2386 2827) nebo na Facebooku právnické fakulty. Pozvánka s programem zde.
  • Jak se žije v Chomoutově? | Galerie sociální fotografie při Katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie FF UP připravila novou fotografickou výstavu, přibližující život v jedné z olomouckých částí. Online vernisáž proběhne 26. 2. v 16:00 na Facebooku galerie.

Víte, že...
Na UP jich působí přes třicet a i díky nim se během roku stále něco děje. Svou základnu mají ve Studentském klubu UP na Zbrojnici a jsou nedílnou součástí univerzitního života, pořádají populárně-vzdělávací akce, starají se o kulturní potěchu, šíří osvětu v mnoha oblastech a ve velkém se zapojují také do dobrovolnické činnosti. Mnohé z nich přitom nezahálí ani během těchto podivných koronavirových časů.

Seznamte se s nimi v pravidelném seriálu. Třeba vás aktivity některé organizace zaujmou natolik, že se k ní s radostí přidáte – ať už nyní, nebo v době, kdy se UP vrátí do zaběhlých kolejí plných studentského ruchu.

Předchozí díly: I, II

Psychočas
Psychočas neboli Psychologická česká asociace studentů je zapsaný spolek působící na celostátní úrovni – v současné době má své pobočky v Brně, Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě a Praze. Hlavním cílem Psychočasu je spojovat studenty psychologie po celé České republice a vytvářet bezpečné prostředí pro jejich projekty, nápady, vzdělávání a profesní růst. Členové se tak mohou rozvíjet prostřednictvím vzdělávacích kurzů, přednášek, workshopů, praxí nebo skrz vlastní iniciativu v organizaci. Dále se zaměřujeme také na vzdělávání široké veřejnosti a šíření dobrého jména psychologie v jejích očích. Mezi naše nejvýznamnější projekty patří beze sporu Psychotalks, Trenérské centrum, Introspekt, Buddy projekt, DoStředy a studentská konference. Během covidových časů jsme spustili například také projekt výzvy k duševní hygieně na Instagramu. Na celostátní úrovni se můžeme pyšnit spoluprací s ČMPS, mezinárodně pak s organizací EFPSA.
OLLOVE
Již téměř deset let se zabýváme pořádáním kulturních a populárně-naučných akcí, kterými se snažíme šířit osvětu v oblasti LGBTQ+, lidských práv a v oblasti genderu. Mezi akce, které mají dlouholetou tradici, patří Ozvěny Queer filmového festivalu Mezipatra. Dlouhodobě spolupracujeme také s Prague Pride, Transparentem a dalšími organizacemi. Jak ukazuje situace LGBTQ+ a ženských práv v ostatních zemích V4, osvěta je potřeba, možná víc, než by se v 21. století mohlo zdát. Tak s námi pojďte přiložit ruku k dílu!
Studium Artium (StuArt)
Jsme spolek studentů a absolventů se zájmem o umění, který se zaměřuje na podporu a rozvoj dovedností a získání praxe v oblasti kultury a také přispívá k edukaci široké veřejnosti. Pořádáme výstavy, exkurze, komentované prohlídky (např. Noc kostelů, Dny evropského dědictví), Cyklozávod za památkami Olomouce, věnujeme se projektu Humans of Olomouc a podílíme se na komunitních akcích na půdě Uměleckého centra UP. V současné době omezení se plně věnujeme našemu magazínu (Studium Artium Magazín) ze světa umění a také zrovna probíhá naše online výstava Ohnivý pomeranč Heleny Ticháčkové.

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube