English version

Vážené zaměstnankyně, vážení zaměstnanci,

je tomu právě rok, co výuka na UP přešla naplno do online režimu. Letos tomu tak naštěstí není, a to díky zodpovědnosti každého z nás. Aby však bylo možné současný stav udržet, je nutné na vzrůstající počty nakažených reagovat úpravou platných opatření. Z těch nejdůležitějších zdůrazňujeme, že dle nařízení rektora jsou studenti nově povinni nosit ochranu dýchacích cest i při výuce. Přednášejícím se její použití doporučuje, neočkovaní vyučující pak musí mít od pondělí dle opatření ministerstva respirátor i během výuky. Upravují se také nařízení pro konání zkoušek nebo hromadných akcí – vše najdete na univerzitním koronawebu včetně pravidel pro používání respirátoru či roušky na pracovišti. Také si můžete stáhnout a vytisknout cedulku „Používejte respirátor“. Pokud dosud nejste očkováni, budeme rádi, když se zapojíte do rychlé ankety.

Pečujete o děti do 10 let? Pak právě vás hledá Férová univerzita
Férová univerzita hledá zaměstnankyně a zaměstnance, kteří se chtějí podělit o své zkušenosti se slaďováním profesní kariéry a péče o malé děti. Máme pro vás jedinečnou příležitost sdílet své názory v rámci skupinového rozhovoru, který povedou profesionálové z partnerské organizace Gender Studies, o. p. s. Aktuálně jde o následující skupiny: zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do 10 let; zaměstnankyně a zaměstnanci do 2 let od návratu z rodičovské dovolené (příp. MD). Pokud do nich patříte a 3. listopadu 2021 od 8:30 do 10:30 máte čas, ozvěte se na marketa.supplerova@upol.cz.

Slabé heslo? Spam či phishing? – Poradíme v edukační sérii Bezpečnost v kyberprostoru
Online svět, stejně jako ten reálný, je kromě příjemných věcí také plný nástrah. Přesvědčit se o tom můžeme nejen v našich e-mailových schránkách, kam i přes veškeré filtry občas dorazí podivný e-mail, dožadující se třeba zadání našeho hesla. Jak těmto nástrahám předcházet, poradí série krátkých animovaných edukačních videí z dílny oddělení komunikace a centra výpočetní techniky. Dozvíte se v nich, jak si vytvořit bezpečné heslo, co dělat v případě kybernetického útoku nebo proč bezmyšlenkovitě neklikat na každý odkaz. Podrobnosti a další tipy najdete v článku univerzitního Žurnálu, videa samotná pak na univerzitním YouTube či platformě UPstream.

Voda, samá voda: mýty a skutečnost
Během letošních prázdnin jste mohli zaslechnout, že se českým vědcům podařilo vyrobit kovovou vodu. Za tímto úspěchem stojí tým vedený prof. Pavlem Jungwirthem, českým fyzikálním chemikem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a vysokoškolským pedagogem Univerzity Karlovy v Praze. Nám na UP se dostane příležitosti vyslechnout si jeho přednášku při příležitosti 127. výročí narození Josefa Ludvíka Fischera, prvního rektora obnovené olomoucké univerzity. Tyto přednášky se konají jednou ročně, poprvé se tak stalo v roce 1994, kdy se slavilo 100. výročí narození J. L. Fischera. Přednáška se uskuteční 11. listopadu od 11 hodin v aule PdF na Žižkově náměstí a bude volně přístupná veřejnosti.

Dobrovolničíte, nebo ne? A proč? Zapojte se do průzkumu
Poslední měsíce ukázaly, jaký význam pro společnost má práce dobrovolníků. Jaký přínos má však dobrovolnictví pro ty, kteří svůj čas a energii nezištně věnují druhým? A co je k takové činnosti vůbec vede? I to zajímá katedru křesťanské sociální práce CMTF UP v aktuálním dotazníkovém šetření zaměřeném na univerzitní studenty a zaměstnance. Dotazník je zaměřen i na ty, kteří nikdy nedobrovolničili, jeho vyplnění tak může být prvním krokem k zapojení – tipy najdete na stránkách Dobrovolnického centra UP. Odpovídat můžete až do konce listopadu zde.

Jak přistupovat ke studentům se zdravotním postižením?
Víte, jak vypadá inkluzivní univerzita nebo jak přistupovat ke studentům se zdravotním postižením? Centrum podpory studentů se specifickými potřebami připravilo dlouhodobý kurz (40 hodin) zaměřený na specifika jednotlivých druhů zdravotního postižení. Kurz je zcela zdarma. Více informací a možnosti pro přihlášení naleznete na webu centra.

Jak se ponořit do podnikání a neutopit se?
Každá úspěšná firma začínala jako letmá myšlenka. Jak takové proměny dosáhnout, poradí několik podnikatelů převážně z Olomouckého kraje, kteří se podělí o své inspirativní příběhy a zkušenosti s budováním a rozvojem firmy. Pro všechny mladé podnikatele, startupy a inovativní týmy se totiž na sobotu 20. listopadu připravuje devátý ročník konference UP Business Camp. Pořádá ji Vědeckotechnický park UP a její součástí je také soutěž, jejíž výherci dostanou příležitost představit svůj projekt před investory, českými startupovými mentory v rámci Startup klubu. Více v článku Žurnálu UP a na webu konference.

Aliance Aurora rozšiřuje obzory
Zapojení UP do aliance Aurora přináší spoustu příležitostí nejen pro univerzitu jako celek, ale i pro jednotlivce, ať už studenty, nebo zaměstnance. Kromě rozšířené nabídky studentských a pracovních stáží nebo možnosti získání mezinárodních grantů jsou to také webináře a přednášky odborníků ze zapojených univerzit. Zaměřují se především na profilová témata Aurory, jakými jsou například klimatické změny, společenská odpovědnost a udržitelnost, digitalizace společnosti nebo kulturní rozmanitost a identita. V aktuálně připravovaných online akcích se seznámíte s univerzitami, které jsou do Aurory zapojeny (a kam můžete případně také vyjet), nebo se naučíte efektivnější organizaci času. Více zde a na webu aurora.upol.cz.

AFOKINO: Helios
Ještě nedávno mnoho vědců předpokládalo, že prostřednictvím zatmění Slunce už se mnoho nového nedozvíme. Neexistoval totiž způsob, jak zachytit sluneční korónu v dostatečném detailu. Profesor Miloslav Druckmüller, český matematik, amatérský astronom a vášnivý fotograf, tento problém po letech usilovné práce vyřešil. Jeho osobní a vědecký příběh nám přináší Academia Film Olomouc v exkluzivní předpremiéře snímku Helios. Projekce proběhne ve středu 17. listopadu v kině Metropol a zúčastní se jí vedle režiséra a scenáristy Ondřeje Sovíka i protagonista filmu.

Vědecko-umělecký dokument Vnitřní teleskop
Francouzský institut v Praze a kino Metropol připravují na středu 3. listopadu zajímavou filmovou projekci dokumentu Vnitřní teleskop za účasti režiséra Virgila Novariny. Po projekci je plánována debata mezi režisérem, Janem Lukačevičem, ambasadorem Akademie věd ČR a Jakubem Rálišem, ředitelem festivalu AFO. Film mapuje realizaci ojedinělého vědecko-uměleckého projektu – od vytvoření uměleckého artefaktu v chicagském ateliéru Eduarda Kaca až po jeho ztvárnění Thomasem Pesquetem na oběžné dráze ve vzdálenosti 400 km od povrchu Země (v rámci mise Proxima organizované Evropskou kosmickou agenturou). Vstupenky lze získat na pokladně a stránkách kina Metropol.

Víte, že...

Pro nejaktuálnější informace nezapomeňte sledovat
naše webové stránky a profily na sociálních sítích.

facebook
instagram
twitter
youtube