Univerzita Palackého chce být otevřeným a přívětivým prostorem pro všechny své pracující i studující. Uspořádala proto první ročník InkluDne věnovaný posílení inkluze, tedy plnohodnotného začlenění všech do univerzitní komunity, a diverzity neboli rozmanitosti celého jejího společenství. S podtitulem Mosty mezi námi se uskutečnila snídaně s vědkyněmi, workshop i divadelní představení.
Hlavním tématem premiérového InkluDne byla harmonie mezi osobním a pracovním životem. „Vzhledem k zájmu a vysoké účasti na všech bodech programu počítáme s pořádáním InkluDne každoročně. V letošním pilotním ročníku rezonovalo hlavně téma slaďování osobního a pracovního života, v dalších ročnících se chceme zaměřit i na další témata a různé znevýhodněné skupiny,“ uvedla vedoucí oddělení řízení lidských zdrojů UP Markéta Šupplerová.
Celodenní program zahájila Snídaně s vědou určená především vědkyním a doktorandkám z UP. Zahájila ji předsedkyně univerzitního akademického senátu Irena Smolová a u stolu se sešlo dvaadvacet žen. „Inspirativní hostkou byla naše absolventka, laureátka ceny Neuron za rok 2016 a laureátka talentového programu L'Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě za rok 2023 Pavla Eliášová,“ dodala univerzitní koordinátorka pro práci s talenty Dita Palaščáková.
„Společně jsme hledaly odpovědi na otázky, které se týkají možnosti kariérního rozvoje a růstu akademiček v univerzitním prostředí. Hledali jsme neuralgické body, kde může instituce podmínky pro všechny zlepšit s cílem vytvářet prostředí pro efektivní spolupráci a především práci s talentem lidí, kteří ho té instituci chtějí věnovat,“ přiblížila. Setkání tak poskytlo neformální prostor ke sdílení pozitivních i negativních zkušeností s tím, jaké je to budovat kariéru coby žena-vědkyně.
„Otevřely jsme i některé opravdu zajímavé podněty, co může naším vědkyním bránit, aby se cítily spokojené. Celkově jsme dostaly skvělou zpětnou vazbu a snídaně s vědkyněmi je poptávaná i vícekrát do roka. Věřím, že jsme na dobré cestě v budování důvěry, že se bude Univerzita Palackého v oblasti kariérní podpory a slaďování do budoucna posouvat,“ doplnila Šupplerová.
Téměř plná velká zasedací místnost rektorátu hostila workshop Balancování s work-life balance určený pro personalistky, vedoucí, akademičky i technickohospodářské pracovníky a pracovnice. Společně se zaměřili na podporu zavádění různých opatření na usnadnění slaďování pracovního a osobního života a na práci s různorodým týmem zaměstnaných. „Mimo hlavního tématu jsme diskutovali i o age-managementu či o dalších možnostech péče o zaměstnané,“ doplnila Veronika Fousková z oddělení řízení lidských zdrojů.
Odpoledne část programu patřila v univerzitním informačním centru a obchodu UPoint vernisáži výstavy Společně v rozmanitosti mladé umělkyně, studentky všeobecného lékařství Sáry Gilíkové. Na večerní představení Matkabaret, které oddělení řízení lidských zdrojů spolupořádalo s oddělením studentských záležitostí, pak do divadelního sálu na Konviktu zavítalo osmdesát diváků, k tomu jej deset dětí strávilo v nabídnutém dětském koutku.
Zpestřením InkluDne byla fotosoutěž Obleč se pestře a vyfoť se!, která po celý den běžela na Facebooku a Instagramu UP.