Beer UP Pivovarnický Workshop – Krok za krokem k vlastnímu pivu

Sobota 20. červenec 2024, 14:49

Ve dnech 27. až 30. června 2024 proběhl v Olomouci pivovarnický workshop Beer UP, který pořádali členové Experimentálního pivovaru EUREKA z Katedry analytické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Tento workshop, určený jak pro začátečníky, tak pro milovníky piva, nabídl jedinečnou příležitost nahlédnout do tajů pivovarnictví. Čtyři dny plné vzdělávání, praxe a ochutnávek ukázaly účastníkům, že vaření piva je nejen věda, ale také umění.

První den: Historie a základní suroviny

Workshop začal ve čtvrtek 27. června v prostorách Olomoucké Citadely. Účastníci se seznámili s historií piva a zjistili, jak se pivovarnictví vyvíjelo až do dnešní podoby. Následovala přednáška o základních surovinách – sladu, chmelu, kvasinkách a vodě. Důraz byl kladen na jejich kvalitu a kontrolu, což je klíčové pro výrobu kvalitního piva.

Druhý den: Technologie a exkurze

Pátek 28. června byl zaměřen na technologické aspekty pivovarnictví. Dopolední blok se věnoval sanitaci pivovarnické technologie, procesu vaření piva a fyzikálně-chemickým změnám během zrání piva. Odpoledne pak Matúš Krátký z Pivního Ráje přiblížil účastníkům pivní vady, správné skladování piva a průběh soutěže dle BJCP pravidel. Po skončení přednášek se všichni účastníci přesunuli do pivovaru Twinberg, kde je čekala pod vedením sládka Vlastislava Kubíčka exkurze a ochutnávka místních piv.

Třetí den: Receptura a praktické vaření

Sobota 29. června probíhala na Katedře analytické chemie Přírodovědecké fakulty UP. Účastníci se pod vedením odborníků z Experimentálního pivovaru EUREKA naučili, jak sestavit vlastní recept na pivo. Praktická část zahrnovala vaření piva krok za krokem, od šrotování, přes rmutování, scezování a vyslazování, chmelovar, chlazení, až po kvašení.

Čtvrtý den: Mikrobiologie a senzorický trénink

Neděle 30. června byla věnována mikrobiologické kontrole v procesu vaření piva a senzorickému tréninku pivních vad. Laboratorní cvičení účastníky naučila, jak provádět základní mikrobiologické testy a jak rozeznat různé pivní vady. Důležitým bodem programu byla také sanitace pivovarnického zařízení, která je nezbytná pro udržení kvality a bezpečnosti piva.

Závěr a poděkování

Workshop Beer UP nabídl účastníkům nejen teoretické znalosti, ale i praktické dovednosti potřebné k výrobě vlastního piva. Díky odbornému vedení a podpoře řady partnerů každý účastník získá láhev vlastnoručně uvařeného piva a cenné zkušenosti. Mimo to, získají všichni účastníci přístup do uzavřeného fóra, které jim slouží jako platforma k řešení problémů v oblasti pivovarnictví.

Velké poděkování patří Matúši Krátkému z Pivního ráje za přednášku o pivních vadách, správném skladování piv a průběhu soutěže dle BJCP pravidel, Jiřímu Gregorovi za poskytnutí prostor Olomoucké Citadely a skvělý catering, pivovaru Twinberg za exkurzi a ochutnávku piv, Katedře analytické chemie PřF UP za poskytnutí prostor a e-shopu BO Pivo za poskytnutí kvalitních surovin na vaření piva.

Beer UP nebyl jen o učení, ale i o sdílení vášní a radosti z piva. Těšíme se na další ročník a na další společné vaření a objevování nových chutí.