Začátkem října bylo ukončeno šetření mezi zaměstnankyněmi a zaměstnanci Univerzity Palackého s cílem zmapovat rovné pracovní příležitosti na UP, a to v rámci kampaně Férová univerzita.
Dotazníkové šetření, které je důležitým milníkem při vytváření Plánu rovných příležitostí na UP, se věnovalo otázkám podpory kariérního růstu na UP, slaďování soukromého a rodinného života, včetně podpory zaměstnankyň a zaměstnanců po návratu z rodičovské dovolené, a zjištění zkušeností zaměstnankyň a zaměstnanců s nevhodným chováním či sexuálním obtěžováním na pracovišti. Dotazník měli možnost vyplnit jak akademičtí a vědečtí pracovníci, tak i ostatní zaměstnanci.
Na podrobnou analýzu výsledků dotazníkového šetření bezprostředně navážou skupinové rozhovory s vybranými skupinami zaměstnanců a individuální rozhovory se zástupci managementu univerzity. Na základě výsledků všech aktivit tak bude zjištěn celkový obraz současného stavu v oblasti rovných pracovních příležitostí na UP. „V této chvíli chceme oslovit všechny zaměstnance a zaměstnankyně k aktivní účasti na skupinových rozhovorech, které se budou konat ve dnech 2. až 4. listopadu,“ představila nejbližší kroky koordinátorka přípravy Plánu rovných příležitostí na UP Markéta Šupplerová. Výzkumný tým hledá zaměstnankyně a zaměstnance v těchto kategoriích:
- Akademičtí a vědečtí pracovníci (ženy i muži) ve věku 55+
- Zaměstnankyně a zaměstnanci pečující o děti do 10 let
- Zaměstnankyně a zaměstnanci do 2 let od návratu z rodičovské dovolené (příp. MD)
- Akademičtí a vědečtí pracovníci (ženy i muži) maximálně 5 let od získání Ph.D. (tzv. post-doc)
- Zaměstnankyně a zaměstnanci na pozicích THP
- Akademické a vědecké pracovnice (s výjimkou AP/VP do 5 let od získání Ph.D.)
„V případě, že spadáte do jedné z výše uvedených skupin a zároveň byste se rádi podělili o své zkušeností s pracovním působením na UP, prosím přihlaste se e-mailem na adresu marketa.supplerova@upol.cz,“ dodala Markéta Šupplerová. Více informací i předběžné výsledky najdete v textu zde.