Zdaleka nejen oslovování podporuje férové pracovní prostředí. Snaha o vyváženost by měla být patrná ve veškeré vzájemné komunikaci. Nejen to, jak se k sobě chováme, ale i jak se vyjadřujeme, se odráží v celkové atmosféře v pracovním kolektivu.
Aby byla univerzita skutečně férová, musí promlouvat jazykem, který je nepředsudečný, nezraňující a inkluzivní. Všem, kteří se snaží užívat genderově senzitivní jazyk, pomůže metodika Jak na genderově senzitivní komunikaci v instituci, kterou vydalo Národní kontaktní centrum gender a věda Sociologického ústavu AV ČR v rámci setkávání Komunity pro změnu. Vznik příručky iniciovaly členky Komunity pro změnu Hana Galiová z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně a Veronika Fousková z Univerzity Palackého v Olomouci.
Metodika přináší praktický návod pro ty, kdo se snaží sobě i druhým vytvořit férové prostředí v oblasti komunikace, a to zejména ve vysokoškolských a výzkumných institucích. Je určena především osobám, které mají v těchto institucích na starost komunikaci nebo agendu rovných příležitostí. Je ale také k dispozici všem, kteří souzní s hodnotami rovných příležitostí a genderové rovnosti.
Příručka Jak na genderově senzitivní komunikaci v instituci přináší návod, užitečné rady, praktické postupy a doporučení pro vnitřní i vnější komunikaci na všech identifikovaných úrovních institucionální komunikace. Spolu s dalšími souvisejícími informacemi a aktualitami ji najdete na webu Férové univerzity.