Během pár dní naplnili pracující na Univerzitě Palackého dva autobusy směřující pomáhat po povodních na Jesenicko. Původně různorodý program zaměstnaneckého dobrovolnického dne se vlivem okolností zaměřil primárně tímto směrem. Z olomouckých příležitostí zůstala výpomoc v areálu Flory. Celkově se z řad zaměstnankyň a zaměstnanců UP přihlásilo na úterý 8. října 73 dobrovolníků a dobrovolnic, další desítky pomáhajících se rekrutovaly z krajského úřadu a magistrátu města.
V pět hodin ráno neváhal vstávat redaktor webových stránek UP Daniel Agnew, stejně jako desítky jeho kolegů a kolegyň, aby se vydali na Jesenicko pomáhat lidem zasaženým nedávnými povodněmi. Autobusy vyrážely z Olomouce v půl sedmé, zpátky domů se pomáhající dostali až k sedmé večer. „Byl to pro mě příjemný zážitek, a to z několika důvodů: mohl jsem pomoci lidem v těžké situaci, protáhnout si tělo a spřátelit se s kolegy z různých oddělení univerzity, se kterými jsem se dříve neznal, nebo si s nimi jen telefonoval a psal e-maily. Práce v takto zdevastované oblasti vám také pomůže urovnat si životní hodnoty a priority,“ svěřil se Agnew.
Ve Žlíbku, místní části Žulové-Tomíkovic, po jeho boku pracovala také předsedkyně akademického senátu fakulty zdravotnických věd Šárka Šaňáková. „Jsem příznivcem všech akcí pro zaměstnance univerzity, které mají přesah mezi jednotlivými součástmi. Když přišla výzva na Jesenicko, hned jsem se přihlásila. Mám k tomuto místu osobní vazby a měla jsem potřebu alespoň takto symbolicky pomoct regionu,“ vysvětlila svou motivaci a dodala, že byla mile překvapená, když na shromaždišti u autobusů potkala i kolegy z děkanátu její fakulty. „Dobrodružná byla už cesta na místo prací, kdy jsme šli asi třičtvrtě kilometru opuštěnou, pustou, ale nádhernou krajinou s výhledy na hřeben Rychlebských hor. Osada je nyní úplně odříznutá od civilizace, povodeň strhla most i silnici, železniční trať je také mimo provoz. Ale už je tu provizorní dřevěný most, přes který se dá přejet i s plnými kolečky,“ popsala.
Osmnáctičlenná skupina pracovala v okolí domu, kde žije v náročných popovodňových podmínkách rodina se dvěma dětmi, která se sem nastěhovala teprve o prázdninách. „Setkali jsme se s hodně silným příběhem jedné z mnoha rodin, které povodně postihly. Práce ve Žlíbku byla avizovaná jako těžší, což mohu potvrdit. Kopaly se odtokové žlaby, vozil štěrk, odkopával a odvážel se písek ze zaplavené části zahrady, řezal se spadlý strom, čistilo se zabahněné dřevo, skládalo se suché dřevo do sklepa... Snad jsme i vyvrátili tvrzení, že lidé z univerzity jsou převážně teoretici,“ doplnila Šaňáková. Jednodenní výkon vyslanců olomoucké univerzity ocenili i vojáci, kteří pracovali ve zničeném sadu na protějším břehu. „Ke všemu nám přálo i počasí, a když jsme odjížděli, paprsky osvěcovaly nádherné, romantické údolí s realitou dalších dnů a týdnů hromady práce, která ještě čeká další dobrovolníky,“ uzavřela.
S lopatou nebo kolečky v ruce strávil úterý ve Žlíbku i správce počítačové sítě filozofické fakulty Zdeněk Pospíšil. „Akce byla dobře zorganizovaná, bylo fajn spojit užitečnou pomoc a úklid po povodních s příjemným pobytem venku poblíž lesů a kopců a setkáním milých kolegyň a kolegů,“ pochvaluje si. Extra dřina to pro něj zprvu prý nebyla, ale po pár hodinách přece jen začal cítit záda a na těžší práci s krumpáčem si už netroufl. „Práce se za den udělalo tolik, co bychom na naší chalupě dělali několik dní. Stále to tam ale na dost práce vypadalo, ať už při pohledu na pozemek, nebo na nedodělané úkoly, které bohužel nešly udělat rychleji,“ zalitoval.
Další univerzitní dobrovolníci a dobrovolnice směřující v úterý na Jesenicko pomáhali například v České Vsi či v Mikulovicích. „S kolegy z naší, filozofické, přírodovědecké či fakulty zdravotnických věd, ale i s dalšími jsme pomáhali například v mateřské školce nebo v jednotlivých rodinných domech, například s vyklízením sklepa či skládáním dřeva dvěma seniorkám,“ popsala proděkanka fakulty tělesné kultury Iva Dostálová.
Na poslední chvíli změněný program Zaměstnaneckého dobrovolnického dne vysvětlila koordinátorka Dobrovolnického centra UP Vladimíra Sedláčková. „Naše dobrovolnické centrum užívá slogan ‚Buď tam, kde je tě třeba‘ – a nás bylo třeba především v povodněmi těžce zasažených oblastech. V rámci dobrovolnického dne jsme tam vyslali přes 120 dobrovolníků z univerzity, magistrátu a krajského úřadu, kteří se tak přidali k velké komunitě námi dosud vyslaných dobrovolníků, kteří na Jesenicku odpracovali v uplynulých týdnech už téměř 11 tisíc hodin,“ vyčíslila.
Celodenní vytížení na Jesenicku nedovolily časové možnosti Adéle Talandové z oddělení univerzitních akcí UP, rozhodla se proto vypomoct v areálu olomoucké Flory spolu s dalšími kolegy a kolegyněmi z univerzity, magistrátu a krajského úřadu. „Část z nás pomáhala uvnitř pavilonu likvidovat nedávnou podzimní výstavu, druhá skupina dostala za úkol vytrhat a vyčistit venkovní záhony, které se pyšnily krásnými květy, aby byly připraveny na jarní osetí. Bylo nám květin moc líto, neboť ještě byly v plném květu, ale nedalo se nic dělat, rozkaz zněl jasně,“ okomentovala přidělenou práci, která ji bavila, protože si mohla psychicky odpočinout od každodenní rutiny v kanceláři, vyčistit si hlavu od pracovních myšlenek a pobýt na čerstvém vzduchu. „Počasí nám přálo, krásně svítilo sluníčko a všichni dobrovolníci byli velmi milí a přátelští. Za sebe mohu říci, že se dobrovolnický den velmi povedl a že dobrovolnická práce má smysl. Krásně zahřeje na těle i na duši,“ doplnila.
Protože zaměstnanecký dobrovolnický den pořádaly společně Univerzita Palackého, Magistrát města Olomouce a olomoucký krajský úřad, řada dalších dobrovolníků z města či kraje se vydala pomáhat i do olomoucké městské knihovny, chválkovického a prostějovského domova seniorů nebo do areálu zdravotnické záchranné služby. Pracovníci a pracovnice magistrátu a krajského úřadu zároveň naplnili další dva autobusy směřující v úterý 8. října na Jesenicko.
„Všem, kteří se dokázali tak rychle přizpůsobit a vyrazit na celý den pomáhat postiženým povodněmi, patří velký díky a obdiv. Poděkování patří také těm, kteří pomohli na Floře, protože díky nim bude hezčí naše bezprostřední okolí. Věříme, že příští rok se zaměstnanecký dobrovolnický den odehraje za příznivějších okolností a umožní zájemcům nabídnout pestřejší řadu nových dobrovolnických příležitostí, které byly připraveny na letošek,“ dodala Vladimíra Sedláčková.