Přednáška prof. Piotra Skubały ze Slezské univerzity v Katovicích
Jak velkou část z biologické rozmanitosti Země jsme ještě neobjevili? Kolik druhů zůstane neobjeveno? Podle vědců právě teď dochází k biologické anihilaci života. Volně žijící obratlovci tvoří pouhá 3 % biomasy obratlovců, před třemi lety antropogenní hmota přesáhla biomasu všech organismů na Zemi, hmotnost plastů je dvakrát větší než hmotnost všech živočichů, biomasu na Zemi jsme snížili o 50 %. Bezpečnostní limity byly překročeny u šesti z devíti planetárních hranic.
Uvědomujeme si, co nevratný a postupný úbytek biologické rozmanitosti skutečně znamená? Jak velkou část planety bychom měli chránit? Dojde k zásadní změně vztahu člověka k Zemi? Jsme na změnu připraveni? Jak pomoci milionům druhů i sobě?
Prof. Piotr Skubała, Ph.D. – profesor biologických věd na Přírodovědecké fakultě Slezské univerzity v Katovicích, ekolog, akarolog. Ekologický etik, ekologický pedagog, ochránce přírody, klimatický aktivista. „Etický expert“ Evropské komise v Bruselu (program HORIZON 2020, HORIZON-MSCA-2022), člen Státní rady ochrany přírody, člen expertní sítě Team Europe (Evropská komise), předseda Rady pro klimatickou a environmentální krizi Slezské univerzity, člen Rady pro klima při United Nations Global Compact Network Poland. Spoluorganizátor Festivalu ekologické kultury „Zielono Mi“ (2007–2014), organizátor a spolupořadatel setkání Klubu ekologického myšlení (od roku 2012). Autor mnoha přednášek, workshopů a kurzů na své domovské univerzitě, na dalších univerzitách v Polsku i pro různé instituce v zahraničí. Říká o sobě, že je pozemšťan, zástupce placentálních savců, jeden z milionů druhů obývajících nádhernou Zemi, a pyšní se titulem největšího humanisty mezi přírodovědci, který mu udělilo Mezioborové centrum pro výzkum humanitního vzdělávání Slezské univerzity.
Pro účast se přihlaste v Portálu celoživotního vzdělávání.