Online přednáška ze série Cultural Encounters and Conflicts pořádané Aurorou pro bakalářské studenty
Univerzity a muzea jsou místem produkování a hodnocení znalostí. Historicky jim dominují eurocentrické nebo západní způsoby myšlení v tradici evropského osvícenství. Dekolonizační hnutí si klade za cíl zpochybnit a transformovat tyto způsoby utváření a vyučování znalostí na univerzitách a dalších vzdělávacích institucích tím, že dává hlas zástupcům dosud marginalizovaných znalostních systémů, například původních a kolonizovaných národů nebo společenských tříd, které byly vyloučeny z akademického prostředí. Systém.
V tomto cyklu přednášek uvedeme úvod do dekolonizačního hnutí a jeho kontextu postkoloniální teorie. Dále budeme diskutovat o strategiích dekolonizace akademických systémů a muzeí, jako je zahrnutí neevropských perspektiv do učebních osnov, aktivní nábor různých studentů a učitelů, zkoumání praktik přivlastňování a osvětlování mocenských vztahů ve vzdělávacím systému. Tímto chceme uznat nepohodlnou přítomnost koloniálního myšlení v akademické sféře a zpochybnit koloniální dědictví v současné společnosti.
Cyklus přednášek je součástí výukového programu Aurora European Universities Alliance. Členové fakulty z univerzit Aurora přispějí k těmto otázkám ze svého odlišného disciplinárního a geopolitického pozadí. Zahrneme také mimoevropské perspektivy (např. USA a Nový Zéland jako „společnost osadníků“) a příspěvky od kurátorů muzeí.