Výstava fotografií
Jsou tady již po staletí, v dějinách mnohokrát prokázaly velkou kuráž, stojí na nejnižším žebříčku církevní hierarchie, ale často vykonávají nejtěžší práci. Pečují o nemocné, pracují v nápravných zařízeních, sociálních službách a ve školách, pomáhají lidem na misiích, můžeme je označit za zakladatelky hospicové péče. Starají se o druhé bez ohledu na jejich víru, bohatství nebo jakoukoliv jinou příslušnost. Často jsou vázány mlčenlivostí. Žijí v ústraní. To, co někdo chápe jako svázanost, může jinému přinášet svobodu. Snad i z toho důvodu v dávné minulosti přicházely do řádu, aby získaly i vzdělání a nebyly jen hospodyněmi. Svou jinakost nikomu nenutí, nesou ji směle. Dneska jich u nás můžeme potkat už jen kolem tisíce. Málokdo nějakou osobně zná, vzbuzují v nás respekt a snad i strach.
Jaké je to nemít muže a dítě? Je jejich víra pevná, nebo o ni musí stále bojovat? Odkud rostou kořeny západní vzdělanosti a tradice? Lze zpřetrhat neblahé dědictví komunismu? Je možné vnitřní svobodu svázat a uzavřít do cely? Mají z něčeho strach? Je důležitější krása, nebo služba? Lze porozumět bez naslouchání? Co si myslí o společnosti včera, dnes a zítra? A jedí o půlnoci čokoládu?
Fotografický cyklus vznikal v letech 2020 a 2021 jako doprovodný obrazový materiál pro knihu Sestry autorky Kamily Hladké, která přináší autorizované rozhovory se čtyřmi generacemi řeholnic.
Jan Cága (* 1976, Hodonín) je absolvent průmyslového designu na Vysokém učení technickém v Brně. Jako nezávislý fotograf se mimo jiné věnuje dlouhodobým projektům zkoumajícím stav současné společnosti. Získal řadu mezinárodních i českých ocenění, např. několik Czech Press Photo.
Výstava bude k dispozici v galerijních prostorách chodby 1. patra Uměleckého centra UP denně ve všední dny 08:00-21:30 od 22. listopadu do 16. prosince 2022.
Výstava se koná s finanční podporou Konference vyšších představených ženských řeholí.