Přednáška Dr. Petra Kadlece z Centra pro hospodářské a sociální dějiny FF Ostravské univerzity
Odborné vzdělávání dívek a žen ve druhé polovině 19. a na počátku 20. století – podpora emancipace nebo potvrzení sociálního statusu?
Téma odborného vzdělávání dívek a žen, které v období od poloviny 19. století nabývalo na čím dál větší důležitosti, se s požadavky ženského emancipačního hnutí prolínalo jen částečně, neboť z části měla odborná příprava sloužit spíše k potvrzení stávajícího statusu žen a přispívat k lepší „vybavenosti“ žen pro rodinný život a vedení domácnosti. Přednáška představí spektrum odborně vzdělávacích možností pro dívky a ženy v období od poloviny 19. století do vypuknutí první světové války, přičemž se zaměří na území předlitavské části habsburské monarchie, zejména pak na české země. Vedle výsledků budování relevantní školské infrastruktury pro dívky a ženy zohlední také inspirační zdroje, otázku motivace k angažmá různých činitelů na tomto poli, praktické problémy, které tento proces doprovázely, stejně jako zpřístupnění chlapeckých škol dívkám a názory vybraných zainteresovaných současníků (Leopold Weigner, Josef Gruber, Leopold Hennet ad.).
Mgr. Petr Kadlec, Ph.D. – působí v Centru pro hospodářské a sociální dějiny Filozofické fakulty Ostravské univerzity, kde přednáší hospodářské a sociální dějiny a dějiny vzdělanosti. Věnuje se sociálním dějinám 19. a první poloviny 20. století, především v souvislosti s dějinami vzdělanosti a česko-německými vztahy. K těmto tématům publikuje pravidelně v odborných periodikách v České republice i v zahraničí. Je autorem monografií o skladbě středoškolských studentů na Moravě a ve Slezsku (2013), o utváření předlitavské profesně vzdělávací infrastruktury (2020) a o životě moravského politika Friedricha Plachkého (2022) a spoluautorem dvoudílné publikace o národnostní statistice v českých zemích 1880–1930 (2016). V současnosti je hlavním řešitelem projektu GAČR zaměřeného na proces modernizace komerčního vzdělávání v Předlitavsku v letech 1848–1918.