Zahraniční oddělení FTK s potěšením sdílí příběhy našich studentů fyzioterapie, kteří v akademickém roce 2023/24 studovali a zároveň absolvovali praxi na prestižní univerzitě KU Leuven v Belgii. Tyto zkušenosti ukazují, že kombinace studia a praktické stáže v zahraničí je nejen možná, ale i nesmírně přínosná.
Představte si, že studujete v zahraničí a zároveň pracujete na špičkových výzkumných projektech. Naši studenti na KU Leuven dokázali, že je to možné! Praktické stáže lze však domluvit i zcela nezávisle na zahraničním studiu a navíc tak, aby nenarušovaly vaše studium na FTK – jinými slovy – kvůli zahraniční pracovní stáži nemusíte (na rozdíl od zahraničního studia) zameškat žádný semestr na FTK. Tato flexibilita je jednou z klíčových výhod, které zahraniční stáže nabízejí, a může studentům fyzioterapie pomoci naplno využít potenciál jejich zahraničního pobytu.
Zahraniční praxe není jen o práci, je to i o osobním růstu, poznávání nových kultur a získávání kontaktů, které mohou být cenné pro vaši budoucí kariéru. Naši studenti se přesvědčili, že kombinace studia a praxe v zahraničí přináší nejen odborné znalosti, ale také nové dovednosti a zážitky, které je připraví na profesionální dráhu fyzioterapeuta.
Proč nezkusit totéž? Přečtěte si více o konkrétních stážích našich studentů a nechte se jimi inspirovat. Možná právě vy půjdete příští akademický rok v jejich šlépějích!
Drazí fyzio spolužáci,
rádi bychom se s vámi podělili o zkušenosti týkající se studia a možnosti stáží na KU Leuven, kde jsme mohli v akademickém roce 2023/2024 studovat. Moc doufáme, že vám informace níže pomohou zpříjemnit pobyt, rozšíří obzory o další možnosti a přispějí k tomu, aby vám Leuven přirostlo k srdci, jak tomu bylo u nás.
Kateřina Zajončková:
V Leuven jsem měla možnost studovat v zimním semestru, kdy je výběr předmětů lehce omezený, jelikož předměty jsou většinou buď dvousemestrální, nebo jejich výuka probíhá i v jiných belgických městech, kdy přesun není časově možný. Z tohoto důvodu jsem měla pro zisk kreditů možnost Internshipu, který jsem zařizovala až v průběhu semestru na místě. Oslovila jsem prof. Jose Vanrenterghema, který je součástí Research Group for Musculoskeletal Rehabilitation, a ten mi umožnil podílet se na výzkumné práci pod jeho vedením. Jednalo se o problematiku osteoartrózy kolene, kdy jsem měla možnost účastnit se testování pacientů s využitím například Motion Capture, izokinetického dynamometru, povrchové EMG, pracovat s programem ActiLife či vyzkoušet si musculoskeletal modelling. Pokud by vás něco z výše zmíněné problematiky zajímalo, neváhejte Joseho (jak je možno jej pro jeho ne zcela lehce vyslovitelné příjmení oslovovat), kontaktovat. Je velmi vstřícný, milý a otevřený spolupráci.
Markéta Zvonková:
Také jsem jako Kačka Zajončková jela na KU Leuven pouze v zimním semestru, a tak jsem měla trochu problém se sestavením rozvrhu, abych měla dostatek kreditů a předměty se zároveň nekryly. Začala jsem tedy řešit možnosti stáže, díky které bych dodatečně kredity získala. A zpětně jsem za to moc ráda. Našla jsem si totiž stáž, která byla moc zajímavá. Stáž jsem absolvovala v Parkinson Rehabilitation Research Lab Leuven (PRO-Labo). Jak už název vypovídá, je to výzkumné centrum zaměřující se na oblast Parkinsonovy nemoci. A pracují v něm v tomto oboru velice uznávaní fyzioterapeuti (například prof. Alice Nieuwboer, prof. Moran Gilat…). Na mou žádost o stáž odpověděli překvapivě rychle (stáž jsem řešila až na místě na začátku semestru) a ihned mě začlenili a zapojili do probíhajících výzkumů jako pomocnou sílu. Mohla jsem se účastnit výzkumů probíhajících v laboratoři i výzkumů probíhajících například v domácím prostředí pacienta. Studie se zaměřovaly například na hodnocení mobility v denním životě pacientů s Parkinsonovou nemocí pomocí senzorů, na hodnocení vlivu terapie na split belt chodícím páse na freezing a jiné. K měření využívali 3D analýzu pohybu, FNIRS (Functional Near-InfraRed Spectroscopy), senzory a jiné. Moc bych toto pracoviště doporučila na stáž (i když máte dostatek kreditů), jelikož mi přinesla mnoho zajímavých informací v oblasti Parkinsonovy nemoci a vhled do výzkumného prostředí.
V případě zájmu doporučuji kontaktovat prof. Morana Gilata, který byl moc ochotný při zařizování mé stáže.
Martin Bína:
Osobně jsem byl v Leuven na dva semestry, tím pádem jsem měl větší možnosti výběru absolvovaných předmětů. Možnosti pracovní stáže jsou v Belgii relativně omezené, hlavně kvůli jazyku. Pokud si zvolíte sportovní specializaci, je možnost v angličtině dělat praxi ve sportovně-zdravotním poradenském centru (SMAC). To se zabývá hlavně návratem ke sportu po zranění a silově kondiční přípravou. Doporučuji kontaktovat pracoviště s předstihem, protože o místo bývá velký zájem.
V rámci jednoho předmětu jsem měl také možnost pracovat ve fakultní nemocnici na kardiochirurgickém a pediatrickém oddělení. V případě kardiochirurgie se nejedná o nějak lukrativní pracoviště a náplní práce je hlavně vertikalizace po operacích a následné kondiční cvičení. Naopak na pediatrii jsem se setkal s případy jako cystická fibróza nebo Duchenova dystrofie, což jsou onemocnění, se kterými jsem se do tehdejší doby nepracoval. Celkově to beru jako cennou zkušenost, přestože bych práci/stáž v této nemocnici nedoporučil. Jako hlavní nedostatek vidím to, že moji “vedoucí” byli moji spolužáci a s opravdu zaměstnanými fyzioterapeuty jsem vůbec nepřišel do kontaktu.
Adéla Čechovičová:
Já jsem si zvlášť žádné praxe nezařizovala, ale v rámci předmětu International Perspectives jsme absolvovali jednodenní praxe na dvou pracovištích. Ani na jednom bohužel nechápali, že my “Erasmáci” neumíme holandsky, tak jenom upozorňuji, že by to některá pracoviště mohla považovat za problém. Skoro všechny terapie probíhaly v holandštině, přestože většina pacientů angličtinu zvládá. Jedna z mých praxí proběhla na interním oddělení v nemocnici Gasthuisberg, tuto jsem však nepovažovala za příliš přínosnou. Druhá praxe proběhla v psychiatrické nemocnici Kortenberg - ve cvičebně, která sloužila spíše jako ambulantní péče pro muskuloskeletální potíže pacientů. Fyzioterapeuti se mi věnovali, zajímavost diagnóz pacientů nemohu ovšem po jednom dni posoudit. Vím, že někteří studenti měli příležitost realizovat praxi na neurologickém pracovišti Pellenberg, a toto si velmi chválili.