European Partnership for Personalised Medicine (PerMed) jako partnerství, jehož vizí je zlepšit zdravotní výsledky v rámci udržitelných systémů zdravotní péče prostřednictvím výzkumu, vývoje, inovací a zavádění přístupů personalizované medicíny ve prospěch pacientů, občanů a společnosti, vyhlásí v polovině prosince 2024 druhou společnou nadnárodní výzvu s názvem „Pharmacogenomic strategies for personalised medicine approaches (PGxPM2025)“.
Cílem výzvy je:
- podporovat výzkumné projekty zaměřené na lidské zdraví, které se věnují farmakogenomickým strategiím pro rozvoj personalizované medicíny a zahrnují jeden nebo více z následujících aspektů:
- identifikace nových farmakogenomických markerů nebo signatur s využitím (multi)omických dat ve vztahu k jednotlivým lékům nebo jejich kombinacím;
- validace farmakogenomických markerů nebo signatur s využitím (multi)omických dat pro predikci účinků jednotlivých léčiv nebo jejich kombinací;
- využití farmakogenomických strategií k určení optimálního dávkování, účinnosti léčby a/nebo rizika nežádoucích účinků či neúčinnosti léčby, s cílem přizpůsobit léčebné postupy, včetně kombinované léčby (multimedikace).
- Podporovat a usnadňovat mezioborovou spolupráci, včetně zapojení širokého spektra relevantních oborů, jako je např. víceoborový výzkum zapojením řady dalších relevantních oborů jako je např. preklinický a klinický výzkum.
- Podporovat mezisektorovou spolupráci zahrnující soukromý sektor, regulační orgány a pacientské organizace.
- Zavést participativní výzkum, tj. aktivní zapojení pacientů nebo veřejnosti do výzkumných projektů.
Vítány budou výzkumné projekty ve všech oblastech onemocnění.
MZČR podpoří české uchazeče prostřednictvím národní rozpočtové alokace. Celková výše na výzvu bude činit 500 000 eur. Financovány budou pouze nadnárodní projekty.
Případní zájemci o pomoc při podání grantu se mohou také obrátit na pracovníky Projektového servisu Univerzity Palackého v Olomouci. Těšíme se na spolupráci!
Zdroj: AZV