Dotkněte se vědy na pátečním Přírodovědném jarmarku

Úterý 18. červen 2024, 10:06

Olomouc (18. června 2024) – To nejzajímavější ze světa přírodních věd nabídne žákům základních škol, středoškolákům i další veřejnosti Přírodovědný jarmark s podtitulem Dotkni se vědy, který se v prostorách Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP) uskuteční 21. června od 9:00 do 14:00. Akci doplní přednáška Ivany Fellnerové a Kristiny Nešporové nazvaná Na vlastní kůži.

„Hlavním cílem Přírodovědného jarmarku je ukázat, že věda je pro žáky i studenty velmi zajímavá. Díky tomu, že se každý rok do této akce zapojují různé katedry, je jarmark pokaždé jiný, rozmanitější. Pořádáme ho před koncem školního roku kvůli tomu, že školy mají uzavřenou klasifikaci a mohou tak využít volnějších dní k návštěvám různých vzdělávacích akcí,“ uvedl proděkan přírodovědecké fakulty pro vnější vztahy Ota Blahoušek.

Ve všech šesti podlažích přírodovědecké fakulty na tř. 17 listopadu i na prostranství za budovou budou na více než dvaceti stanovištích připraveny zábavné interaktivní experimenty, soutěže i prezentace zajímavých vědeckých témat. Návštěvníci budou moci pozorovat rychlost hoření nitrocelulózy, raketky poháněné vitamíny, činnost částicové kamery, zrcadla teleskopu, sferifikaci čili přípravu kuliček do bubble tea, želvušky pod mikroskopem, pasti masožravých rostlin či výrobu žížal z pektinu.

„Účastníci si také budou moci vyzkoušet optické experimenty, jazykové hlavolamy, tajné písmo, luštění šifer, roli programátorů, práci geologů, geografů i geoinformatiků nebo se pomocí her naučí obstarávat potravu živočichům,“ doplnil Ota Blahoušek.

Na stánku ZŠ Zeyerova Olomouc bude připraveno zajímavé vyprávění o dobrodružné cestě do stratosféry doplněné fotografiemi a komiksovým příběhem. Na stánku Fakulty zdravotnických věd UP si návštěvníci pomocí speciální UV lampy ověří správnost čištění rukou. Zpestření programu přinese ukázka činnosti Celní správy ČR.

Součástí jarmarku bude v 9:30 přednáška Kristiny Nešporové ze společnosti Contipro a Ivany Fellnerové z katedry zoologie nazvaná Na vlastní kůži. Nejdříve účastníci uslyší o stavbě a základní funkci kůže, jejích regeneračních schopnostech, příčinách stárnutí nebo paměti kůže, druhá část přednášky odhalí tajemství komunikace kůže s mozkem.

Podrobný program najdete zde.

Kontaktní osoba:

Šárka Chovancová | redaktorka