Olomouc (19. února 2017) – Za hranice chemie i vědeckého poznání zavede účastníky letošní 13. ročník přednáškového kurzu Současná chemie, který na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci vede laureát národní ceny Česká hlava Pavel Hobza z katedry fyzikální chemie a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů. Od 28. února do konce března v aule vystoupí kardiochirurg Jan Pirk, matematik a mecenáš Karel Janeček, historik umění Jan Royt a psychiatr Cyril Höschl. Zváni jsou nejen členové akademické obce, ale i zájemci z řad veřejnosti.
„Řekl jsem si, že třináctý ročník by měl být jiný, výjimečný. Na rozdíl od těch předchozích se v něm navzdory názvu cyklu zcela záměrně nebude řešit chemie. Snažil jsem se vyjít vstříc požadavkům studentů a pozvat takové hosty, kteří mohou přispět k hledání odpovědí na otázky, jež si v současné době klademe nejčastěji. Zároveň jsem ale splnil hlavní cíl cyklu – přivést do Olomouce přední badatele. Studenti opět poznají, že věda je nádherné dobrodružství,“ uvedl hlavní organizátor a moderátor přednáškového kurzu.
Při výběru hostů si mezinárodně respektovaný fyzikální chemik údajně nejčastěji kladl otázku: Co nás nejčastěji trápí? „Dospěl jsem k tomu, že problémy máme zejména se srdcem a duší. Právě přednášky na tato témata cyklus zarámují. Jak si poradit se srdcem, nám řekne kardiochirurg Jan Pirk z pražského IKEM v přednášce nazvané Můj život s kardiochirurgií. Odborníkem na duševní zdraví je psychiatr a vysokoškolský pedagog Cyril Höschl. Ve středu 28. března se můžeme těšit na jeho přednášku nazvanou Vrozené a naučené v chování (podíl genů a prostředí na chování, prožívání a vznik duševních chorob),“ prozradil profesor Hobza.
Dalším z ožehavých témat současnosti je politická situace a s tím související volby. Dne 14. března Karel Janeček představí svůj návrh volebního systému Demokracie 21. Jeho podstatou je takzvaný efekt více hlasů. Návrh počítá i s možností využití jednoho minusového hlasu. Oporu při řešení problémů hledají někteří ve víře. O Bohu a jeho zobrazení v různých náboženských konfesích v průběhu staletí promluví 21. března historik umění a prorektor Univerzity Karlovy Jan Royt, který se zabývá zejména starším uměním od raně křesťanské epochy až po konec baroka.
„Aktivity profesora Hobzy si velmi vážíme. Kurz Současná chemie je velkým přínosem pro studenty, kteří si na přednáškách mohou rozšířit obzory. Přispívá ale i ke zvyšování prestiže univerzity a naplňování jednoho z jejích poslání, a to působení ve veřejném prostoru,“ řekl vedoucí pořádající katedry fyzikální chemie Michal Otyepka.
S výjimkou první přednášky, která se uskuteční od 13:00, se všechny ostatní konají vždy od 15:00. Podrobné informace jsou dostupné na http://fch.upol.cz/, kde budou následně k dispozici i záznamy přednášek.
Kontaktní osoba:
Martina Šaradínová | tisková mluvčí
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
E: martina.saradinova@upol.cz | M: 773 616 655