Olomouc (4. září 2020) – Průběžné hodnocení preventivního testování zaměstnanců, převážně horníků, z Ostravsko-karvinských dolů (OKD) na covid-19 poukázalo mimo jiné na funkčnost chytré karantény. Testování probíhá v Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (dále jen ÚMTM).
Od 17. srpna probíhá v OKD ve dvoutýdenních vlnách po dobu nejméně 3 měsíců průběžné testování většiny zaměstnanců na onemocnění COVID-19. Právě s ohledem na zvýšený výskyt onemocnění v uplynulém období byla v dolech zavedena přísná hygienická opatření, jejichž účelem bylo izolovat zdroj nákazy. Opatření zasáhla do provozu dolů a měla dopad na celý region. Vedení společnosti se rozhodlo zavést preventivně průběžné testování zaměstnanců současně se spuštěním provozu tak, aby předešlo opětovnému nekontrolovanému šíření infekce. „Tímto opatřením chceme udržet provoz dolů pod kontrolou a zabránit jejich případnému uzavření. Chtěla bych poděkovat všem zaměstnancům a týmu, který zajišťuje logistiku a zdárný průběh testování, a v neposlední řadě také zdravotní pojišťovně RBP, která na toto testování přispěla,“ řekla Vanda Staňková, předsedkyně představenstva OKD.
ÚMTM v prvních dvou týdnech provedl testy 4 832 vzorků s pozitivitou kolem 4 promile. To znamená, že tisíce testů odhalily jen dvě desítky pozitivních na COVID-19 za uplynulých 14 dní. Stěry z nosohltanu byly odebrány personálem Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj a dvakrát denně transportovány do ÚMTM v Olomouci. Zde byly vzorky zpracovány a prověřeny standardními testy na bázi RT-PCR reakce.
Vysokokapacitní plošné testování bylo možné zejména díky softwarovému řešení CovIT, které vyvinuli pracovníci ÚMTM a které umožňuje plnou elektronizaci zpracování vzorků od vystavení e-žádanky, přes odběr stěru, příjem vzorku do laboratoře a jeho zpracování, vydání výsledku zasláním SMS pacientovi přes zabezpečený portál www.covidlab.cz až po automatické plnění státního registru ISIN i hlášení na krajskou hygienickou stanici. CovIT nyní používá kromě ÚMTM několik dalších laboratoří a bylo v něm vydáno přes 64 tisíc výsledků. Například v případě plošného testování v OKD od odběru materiálu do oznámení výsledku průměrně uplyne 1,6 dne, celkový počet denně provedených testů na ÚMTM se pohybuje mezi 700 až 800, z toho přibližně 600 vyšetření je pro OKD.
„Chytrá karanténa spočívá hlavně v rychlosti administrativních úkonů při zpracování dat testovaných osob. Nejdůležitější částí je rychlé vydání výsledků a následná hygienická opatření. Nám se podařilo optimalizovat proces testování tak, aby nebyly přetížené žádné jeho součásti, ať už na straně odběrové, laboratorní, anebo na straně administrativní. K testování využíváme systém CovIT i vlastní soupravu pro izolaci virové RNA, které jsme na našem ústavu vyvinuli. V současnosti jej používáme nejen my, ale více nemocnic a soukromých laboratoří,“ uvedl Marián Hajdúch, ředitel ÚMTM.
Preventivní testování v dolech nebylo nařízené hygieniky, všechny pozitivní výsledky jsou však hlášeny krajské hygienické stanici k dalším úkonům.
„Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zpracovává pozitivní výsledky COVID-19 dle algoritmu vydaného Ministerstvem zdravotnictví, provádí pomocí chytré karantény depistáže s pozitivními osobami, vyhledává a zajišťuje jejich epidemiologicky významné kontakty,“ dodala Pavla Svrčinová, ředitelka Krajské hygienické stanice (KHS) Moravskoslezského kraje.
„Do konce první vlny testování jsme nahlásili KHS pouhých 21 pozitivních výsledků, z velké části pendlerů a agenturních pracovníků. Je to dobrým znamením toho, že chytrá karanténa funguje. Malé množství nových pozitivních případů signalizuje, že se na Ostravsku a Karvinsku podařilo definitivně vyřešit lokální ohnisko nákazy a současně nám ukazuje odhad prevalence infekce virem SARS-CoV-2 v bezpříznakové populaci. Přitom se domnívám, že řešení situace ze strany OKD by mohlo být dobrým příkladem pro ostatní průmysl a velké zaměstnavatele, kde se během pracovní směny střetává v rizikovém prostředí velké množství lidí či je jejich práce nenahraditelná v návaznosti na fungování státu,“ shrnul Marián Hajdúch z ÚMTM.
Kontaktní osoba:
Peter Vanek
Ústav molekulární a translační medicíny
Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
E: peter.vanek@upol.cz | T: 585 632 246 | M: 775 050 355