Obsazování volných míst
Vypsání a zveřejnění volných míst
Výběr nových pracovnic a pracovníků se na Univerzitě Palackého řídí principy Open, Transparent and Merit-based recruitment, tedy tak, aby byl nábor (nejen) vědeckých pracovníků a pracovnic otevřený, transparentní a založený na hodnocení přínosu uchazeče/uchazečky s důrazem na hodnocení získaných zkušeností a jeho potenciálu.
Specifické podmínky pro přijímání akademických pracovníků podrobně vymezuje Řád výběrového řízení pro obsazování míst akademických pracovníků a Kodex chování pro přijímání vědeckých pracovníků (dále jen „Kodex“), které stanovují i pravidla vypisování a vedení výběrových řízení.
Pro přijímání vědeckých a neakademických pracovníků byl vytvořen metodický pokyn Postup obsazování volných pracovních míst neakademických pracovníků na Univerzitě Palackého v Olomouci.
Výběrová řízení dle zadání vedoucích pracovníků nebo pracovnic vypisují pracovníci nebo pracovnice personálních oddělení prostřednictvím systému elektronického zadávání výběrových řízení.
Stručný postup procesu výběru nového zaměstnance či zaměstnankyně UP
- Vedoucí pracovník/pracovnice rozhodne o přijetí nového zaměstnance nebo zaměstnankyně
- Personalistovi nebo personalistce jsou poskytnuty veškeré potřebné údaje a součinnost pro vypsání výběrového řízení na formuláři Požadavek na vypsání výběrového řízení /obsazení pracovního místa (označení pracovního místa; požadavky a zákonné předpoklady pro obsazení pracovního místa; datum předpokládaného nástupu uchazeče/uchazečky; termíny, způsob a místo podání přihlášky do VŘ; seznam dokladů požadovaných po uchazeči/uchazečce k předložení – viz. str. 2–3 Kodexu). Pracovník personálního oddělení zadá požadovanou pozici do systému ELF. Kdykoli je to účelné, vypsání VŘ se také zveřejňuje prostřednictvím EURAXESS.
- Probíhá komunikace s uchazeči/uchazečkami o vypsanou pozici. Uchazeči/uchazečky nemusí zasílat dokumenty v originále (pro účely VŘ postačí kopie) a nemusí zasílat žádosti o zařazení do VŘ s elektronickým podpisem. Vždy jsou informováni o řádném přijetí požadovaných dokumentů.
- Hodnocení v 1. kole se zaměřuje na splnění formálních požadavků vypisované pozice. Úspěšní uchazeči/uchazečky jsou pozváni do 2. kola VŘ.
- Hodnocení ve 2. kole probíhá před minimálně 5-ti člennou Výběrovou komisí (členové a členky komise určeni předáním jmenovacího dekretu). Jednotliví členové a členky komise musí být nezávislí, mimo konfliktu zájmů a musí rozhodovat objektivně na základě všech dostupných skutečností. Nedílnou součástí hodnocení uchazeče/uchazečky je hodnocení zásluh, jehož kritéria jsou stanovena individuálně pro každé VŘ.
- Nejpozději do 30 dnů od zasedání Výběrové komise vydáno Rozhodnutí o obsazení místa. Všichni uchazeči a uchazečky jsou o Rozhodnutí informováni písemně.
- Případné stížnosti jsou vyřizovány dle postupu ustanoveného vnitřní normou Vyřizování stížností a petic na Univerzitě Palackého v Olomouci (č. B3-08/2-ÚZ01)
Postup:
- Rozhodnutí o vypsání výběrového řízení (specifikace pozice)
- Poskytnutí potřebných informací pracovníkovi personálního oddělení (vypsání výběrového řízení v systému ELF)
- Komunikace s uchazeči (podávání přihlášek)
- Hodnocení a výběr uchazečů (1. kolo)
- Řízení před Výběrovou komisí (2. kolo)
- Vyhlášení výsledků VŘ
Hodnocení uchazečů a uchazeček
Při hodnocení se postupuje v souladu se zásadami otevřenosti, transparentnosti, rovných příležitostí a nediskriminace a zásluh.
Ve výběrovém řízení na pracovníka/pracovnici Univerzity Palackého v Olomouci nesmí být žádným způsobem penalizovány:
- Pohlaví, věk, sexuální orientace, postižení, státní příslušnost, náboženství, politické názory, etnické nebo sociální zázemí a socioekonomická situace uchazeče.
- Přerušení a rozdíly v kariéře výzkumného pracovníka nebo pracovnice jako přestávky v kariéře, mateřská, otcovská dovolená a rodičovská dovolená, protože jsou považovány za přirozenou součást profesní dráhy.
Posuzování během výběrového řízení jsou dvoukolová:
- Kolo – splnění nezbytných požadavků a úplnosti vyžádaných dokumentů (stupeň dosaženého vzdělání, délka a zaměření praxe, jazykové a jiné dovednosti apod.)
- Kolo – Pracovní pohovor formou osobního setkání či online. Členové Výběrové komise obdrží standardizované hodnotící formuláře, ve kterých uvedou písemné hodnocení jednotlivých kategorií. Hodnotící formuláře slouží pro objektivní a transparentní vedení výběrového řízení.