Programy financované z Evropské unie (EU) jsou iniciativy, které jsou podporovány a financovány z rozpočtu EU, aby podpořily různé cíle a politiky Unie, především posilovat spolupráci mezi členskými státy EU a podporovat společné evropské hodnoty a cíle. Zahrnují širokou škálu oblastí a jsou tedy rozděleny do několika kategorií. Tyto programy jsou realizovány prostřednictvím víceletého finančního rámce na období 2021-2027.
Participant Identification Code (PIC): 999649506
Citizens, Equality, Rights and Values Programme (CERV)
Cílem programu Citizens, Equality, Rights and Values Programme je chránit a podporovat práva a hodnoty zakotvené v smlouvách EU a Chartě základních práv. Program se snaží přispět k udržení a dalšímu rozvoji otevřených, na právech založených, demokratických, rovných a inkluzivních společností založených na právním státu.
Program CERV má čtyři pilíře:
- Rovnost, práva a rovnost pohlaví - podpora práv, nediskriminace, rovnosti (včetně rovnosti pohlaví) a pokročilé genderové a nediskriminační mainstreaming.
- Angažovanost a účast občanů - podpora angažovanosti občanů a účasti na demokratickém životě Unie, výměny mezi občany různých členských států a zvyšování povědomí o společné evropské historii.
- Daphne - boj proti násilí, včetně násilí založeného na pohlaví a násilí na dětech.
- Union values - ochrana a podpora hodnot Unie.
Více informací na stránkách programu CERV.
Creative Europe Programme (CREA)
Creative Europe Programme je program Evropské komise na podporu kultury a audiovizuálních sektorů. Konkrétně jsou finanční prostředky poskytovány na kulturní a tvůrčí organizace, kina, filmy.
Cílem programu je:
- podpora tvorby evropských děl a pomoc kulturním a tvůrčím odvětvím využít příležitostí digitálního věku a globalizace, aby dosáhla svého hospodářského potenciálu a přispěla k udržitelnému růstu, zaměstnanosti a sociální soudržnosti;
- podpora konkurenceschopnosti a inovace evropského audiovizuálního průmyslu a pomoc evropským kulturním a mediálním odvětvím v přístupu k novým mezinárodním příležitostem, trhům a publiku;
- podpora meziodvětvové inovační akce a rozmanitá, nezávislá a pluralitní média.
Program vychází ze struktury předchozího programu a navazuje na ni třemi okruhy - "KULTURA", který pokrývá kulturní a tvůrčí odvětví s výjimkou audiovizuálního sektoru, "MEDIA", který pokrývá audiovizuální sektor, a "CROSS SECTORAL ", který zahrnuje činnosti napříč všemi kulturními a tvůrčími odvětvími.
Digital Europe Programme (DIGITAL)
Program Digitální Evropa je prvním programem EU, jehož cílem je urychlit obnovu a podpořit digitální transformaci Evropy. Poskytne finanční prostředky na projekty v pěti klíčových oblastech:
- superpočítače,
- umělá inteligence,
- kybernetická bezpečnost,
- pokročilé digitální dovednosti,
- zajištění širokého využití digitálních technologií v celé ekonomice a společnosti.
Program je vyladěn tak, aby vyplnil mezeru mezi výzkumem digitálních technologií a jejich zaváděním a aby přinesl výsledky výzkumu na trh - ve prospěch evropských občanů a podniků, zejména malých a středních podniků. Investice v rámci programu Digitální Evropa podporují dvojí cíl Unie, kterým je ekologický přechod a digitální transformace, a posilují odolnost a strategickou autonomii Unie.
Erasmus+ (ERASMUS+)
EU4Health Programme (EU4H)
European Defence Fund (EDF)
European Parliament (EP)
Horizon Europe (HORIZON)
Evropská komise vyhlásila novou výzvu pro sítě doktorandů v rámci akcí Marie Skłodowska-Curie (MSCA) programu Horizon Europe. Výzva má celkový finanční rozpočet ve výši 608,6 milionu eur na podporu konsorcií organizací na podporu náboru a školení doktorandů.
Cílem doktorských sítí je proškolit novou generaci výzkumníků, kteří budou schopni čelit současným a budoucím výzvám a využít získané znalosti a nápady k ekonomickému a společenskému užitku. Sítě zvýší atraktivitu a excelenci doktorského studia v Evropě. Vybaví doktorandy kombinací výzkumných a přenositelných kompetencí a zajistí jim lepší kariérní vyhlídky v akademickém i neakademickém sektoru prostřednictvím mezinárodní, mezioborové a mezisektorové mobility.
Lze volit ze tří druhů sítí:
- Sítě pro doktorandy – Doctoral Networks
- Průmyslové doktoráty – Industrial Doctorates
- Společné doktoráty – Joint Doctorates
Uzávěrka přihlášek je 27. listopadu 2024.
Případní zájemci o pomoc při podání grantu se mohou také obrátit na pracovníky Projektového servisu Univerzity Palackého v Olomouci. Těšíme se na spolupráci!
Zdroj: MSCA