Členové akademické obce v uplynulých dnech působili jako dobrovolníci na jižní Moravě v oblastech postižených živelní katastrofou. Na základě jejich zkušeností a po důkladné analýze a konzultacích s partnerskými institucemi doporučujeme:
- Jakoukoliv dobrovolnickou či humanitární aktivitu předem konzultovat na telefonním čísle krizové linky Jihomoravského kraje 800 129 921.
- Pomáhat skrze finanční příspěvky relevantních nadací a institucí.
- Řídit se pravidly pomoci Jihomoravského kraje.
- Zaregistrovat se do dobrovolnického systému Masarykovy univerzity a využít jejích kontaktů v místě. Vzhledem ke složité dopravní situaci mezi Olomoucí a jižní Moravou jsme se s partnerskou univerzitou dohodli na efektivním využití jejích kapacit a kooperaci.
- Pojedete-li pomáhat individuálně a bez vazby na uvedené sítě, postupujte podle aktualit na webu dobrovolnici.jmk.cz. Vezměte si pevnou pracovní obuv, rukavice, vodu, dezinfekci pro osobní potřebu, trvanlivé občerstvení, respirátor, opalovací krém. Maximálně dbejte na svou bezpečnost na dopravních komunikacích i mimo ně, všude projíždí těžká technika a dopravní značení není dostatečné. Zkontrolujte platnost svého očkování proti tetanu a žloutence. Jedete do oblasti po živelní katastrofě, chovejte se, prosím, zdrženlivě a racionálně.
- Sháníte-li ubytování, lze využít „azylový vlak“ projektu Železnice Pomáhá.
- O vašich dobrovolnických zkušenostech informujte s rozvahou. O situaci na jižní Moravě se šíří hoaxy, případně je na některé výzvy reagováno s nepřiměřenou intenzitou, což vyvolává chaos. Váš zážitek může být výjimečný a nemusí objektivně zachycovat obecný stav.
- Kdokoliv ze studentů a zaměstnanců UP, kdo byl tornádem postižen, se může obrátit na Dobrovolnické centrum UP. Bude mu nabídnuto ubytování i další typy pomoci.