Milé studentky, milí studenti, vážené kolegyně, vážení kolegové,
stejně jako v předchozím období se i nadále musíme potýkat s několika složitými situacemi. Mezi ty hlavní patří energetická krize, dopady rusko-ukrajinského válečného konfliktu a stále také covid, který ovlivňoval průběh výuky už v posledních dvou letech. Zůstaňme však optimističtí, ať těmto výzvám dokážeme čelit – díky společnému úsilí je můžeme nejen zvládnout, ale také z nich vyjít zkušenější a silnější.
Univerzita a její studenti i zaměstnanci stále nabízejí pomocnou ruku ukrajinským studentům. Na našich fakultách jich letos studuje výrazně více a je skvělé, že jsou součástí naší univerzitní komunity.
Se zahájením akademického roku znovu ožila iniciativa Zodpovědný Palacký. Vznikla už v loňském roce na podporu prevence během covidového období, zásady zodpovědného a ohleduplného chování jsou ale stále platné.
Zodpovědný Palacký nyní získává v souvislosti s energetickou krizí i další rozměr. Vedení univerzity dělá vše pro úspěšné zvládnutí nárůstu cen energií, ke společnému překonání energetické krize však může přispět i každý jednotlivec. Připravili jsme pro vás soubor doporučení, která pro vás mohou být dobrou inspirací nejen na půdě univerzity, ale pro úspory v domácnosti. Energetické desatero je k dispozici také ke stažení.
Úsporné energetické desatero
aneb jak pomoci univerzitě osobním hrdinstvím
1. Když opouštíte místnost jako poslední, otočte se a zhasněte.
Týká se to učeben, chodeb, ale například i toalet. Pozor dejte pouze v případě, že se jedná o průchozí chodbu určenou více osobám: v zimních měsících, kdy se brzy stmívá, by mělo být osvětlení z bezpečnostních důvodů v době zvýšeného pohybu osob zachováno. U toalet si zase dejte pozor, aby nezůstal v kabince zavřený skrytý návštěvník, tma a vypínač až u vstupních dveří by mu mohly způsobit minimálně logistickou nepříjemnost.
2. Při odchodu na delší dobu vypněte svůj počítač.
Ušetříte tím nejen energii pro jeho napájení v režimu spánku, ale prospějete také jeho plnohodnotnému odpočinku. Úplné vypnutí nutně neplatí pro počítače všech kolegů v kanceláři, pokud byste tak v dobré víře učinili, mohli byste nechtěně v polovině přerušit například kosmický výzkum.
3. Větrejte pravidelně, ale krátce a efektivně. Topení pak můžete bez následků o jeden dílek zeslabit.
Vzhledem k přetrvávající hrozbě covidu, ale i kvůli podpoře celkového zdraví a svěžího ducha (což se v kanceláři či při studiu obzvláště hodí), není dobrý nápad upustit od větrání pracovních a studijních prostor. Ideální je nicméně vyvětrat plně otevřenými okny po krátkou dobu při příchodu do místnosti a pak okno zavřít. Vyvětrání lze samozřejmě zopakovat vícekrát za den, záleží na tom, jak se cítíte…
4. Pokud to jde, namísto výtahu vyjděte po schodech.
Neplatí samozřejmě zrovna pro knihovnice přenášející tuny knih či pro vozíčkáře. Pokud vám to však vaše fyzická zdatnost, pracovní náplň a časová rezerva dovolí, pomůžete tím nejen úspoře elektrické energie, ale také své kondičce.
5. Zavírejte důsledně vstupní dveře do budov.
Není nutné se přetahovat s fotobuňkou u automatických dveří, pokud ale máte kliku ve své moci, zkontrolujte, zda je škvíra mezi křídly dveří minimalizována. Především v zimních měsících tak znemožníte uniknout těžce nastřádanému teplu do chladných olomouckých ulic. Hluboké intenzivní rozhovory „mezi futry“ už také dávno vyšly z módy.
6. Zavírejte dveře od pracovny/kanceláře.
Ideální načasování není zrovna při příchodu mávajícího kolegy, studenta či dokonce nadřízeného. Nicméně v kanceláři s dveřmi zavřenými směrem do méně vytopené chodby snáze ušetříte každý stupínek tepla a je velká pravděpodobnost, že bude možné drobně stáhnout topení.
7. Nezakrývejte radiátory.
Jedinou výjimkou je vaše mokré oblečení po průchodu supercelou. Utěrky, závěsy, záclony či nábytek před radiátorem jej činí nejen smutným, protože nemá výhled, ale především méně výkonným. Se zakrytými radiátory budete mít v kanceláři o poznání chladněji než kolegové a kolegyně ve stejné vedlejší místnosti s odhaleným topením, a to při stejné spotřebě.
8. Nepoužívejte elektrické přímotopy a lokální a přenosné klimatizace.
Pokud máte ve své pracovně dlouhodobě tepelný diskomfort, svěřte se přímému nadřízenému. Případný nabídnutý svetr odmítněte a apelujte na technickostavební ekonomicky přijatelné vyřešení situace.
9. Nahrazujte cestování služebním autem úspornějšími prostředky.
Pokud vám to program plánované služební cesty a vaše zdraví dovolí, vyzkoušejte namísto služebního vozidla alternativní dopravu, ať už vlak či autobus do vzdálenějších destinací, nebo romantickou procházku, kolo či MHD ve městě. Jedná-li se o delší cestu do vzdálenějších končin, pošlete na univerzitu po pěti dnech pohled z cest.